PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ CENTRUM DIALOGU W 2024

Jako, że wszyscy zrobili już podsumowania, my także chcemy pokazać Wam, ile energii włożyliśmy dla Was z naszą szefową, Joanną Podolską, aby w ubiegłym 2024 roku do Centrum Dialogu było Wam zawsze po drodze!

W 2024 roku pozyskaliśmy ze środków zewnętrznych na realizację projektów rekordową sumę 2 414.657,00 zł, na które składają się m.in. fundusze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowego Planu Odbudowy, Muzeum Historii Polski, Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny (łącznie 1 417.713,00 zł) i z dotacji celowej Miasta Łódź (996.944,00 zł), nie uwzględniając środków sponsorskich.

Pozwoliły one na zrealizowanie projektów wydawniczych, edukacyjnych, kulturalnych, zadań inwestycyjnych oraz dwóch kluczowych projektów w 2024 roku: 80. rocznicy likwidacji Litzmannstadt-Getto oraz pierwszej edycji nowej odsłony Festiwalu Łódź Wielu Kultur (wcześniej Łódź Czterech Kultur). Dla porównania dotacja podmiotowa na początku 2024 roku wynosiła 1 825.933,00 zł.

Łącznie w 2024 roku zrealizowaliśmy 261 wydarzeń, w których udział wzięły 25 462 osoby.
 
Wśród pięknych inicjatyw znalazły się: koncerty, spotkania książkowe, czytania performatywne, akcje artystyczne, spektakle, warsztaty, prelekcje, pokazy filmowe i rozmowy z twórcami, spacery, uroczystości rocznicowe, działania wydawnicze, wystawy. Nasz edukator Michał Adamiak przeprowadził niemal 150 działań edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z Łodzi, województwa, Polski i świata.
Prezentujemy Wam poglądowy przekrój tego, co działo się u nas przez ostatnie 12 miesięcy i zapewniamy, że to nie wszystko!

STYCZEŃ
▪️W styczniu zainaugurowaliśmy cykl ISLAM WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE z serii TŁUMACZENIE ŚWIATA we współpracy z Katedrą Bliskiego Wschodu na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Cykl zamknęliśmy w grudniu.
▪️Dla Dzieci i Bliskich im Dorosłych zainaugurowaliśmy cykl 5 warsztatów pod wspólnym tytułem „KARMNIK. CYKL PIĘCIU WARSZTATÓW W DUCHU POROZUMIENIA BEZ PRZEMOCY”, które co miesiąc odbywały się na wystawie „Elementarz empatii”, prowadzone przez edukatorkę, artystkę i autorkę Katarzynę Samosiej.
▪️Zakończyliśmy oficjalnie rok (odkrytej dla polskich czytelników przez Joannę Podolską) Chavy Rosenfarb (Ocalałej, autorki urodzonej w Łodzi, która po wojnie wyemigrowała do Kanady) storytellingiem Magdaleny Macińskiej "Dokąd odlatują bociany. Opowieść o Chavie Rosenfarb" z akompaniamentem muzycznym Katarzyny Jackowskiej-Enemuo.
▪️Byliśmy współorganizatorami konferencji „WOLISZ MIEĆ RACJĘ CZY RELACJĘ?” wspólnie z Fundacja 4 KROKI.
LUTY
▪️Przyjechała do nas Anna Bikont, z którą rozmowę wokół ostatnich książek gościni – „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie" oraz „Nigdy nie byłaś Żydówką. Sześć opowieści o dziewczynkach w ukryciu" poprowadziła Joanna Podolska.
▪️Zainaugurowaliśmy cykl comiesięcznych spotkań międzywyznaniowych "Religia w Dialogu" z przedstawicielami różnych Kościołów i wyznań, który trwał do czerwca. Rozmawialiśmy m.in. o ramadanie, Purim, święcie Pesach, znaczeniu Wielkiego Tygodnia.
▪️Świętowaliśmy Nowy Rok na Dalekim Wschodzie.
▪️Zainaugurowaliśmy cykl KINO WIELU KULTUR, podczas którego prezentowaliśmy dorobek kina różnych kultur, zarówno tych, które miały historyczny wpływ na rozwój miasta Łodzi, jak i tych, które kształtują jego tożsamość współcześnie. Każdy pokaz wzbogacony był o komentarz filmoznawczy Michalina Majewska, Emila Sowińskiego czy Tomasz Poborca. Zwieńczeniem cyklu były spotkania podczas Festiwal Łódź Wielu Kultur
▪️Eliza Gaustpoprowadziła „OTWARTĄ LEKCJĘ JĘZYKA POLSKIEGO INKLUZYWNEGO”.
▪️Wraz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Centrum Badań Żydowskich / Center for Jewish Studies oraz Centrum Badań Kultury Żydowskiej UŁ zainaugurowaliśmy cykl wykładów „ŁÓDZKIE GETTO 1940-1944”. Badacze i badaczki kultury oraz historii łódzkich Żydów przedstawiali co miesiąc aż do czerwca różne aspekty funkcjonowania dzielnicy zamkniętej utworzonej w Łodzi w 1940 roku.
MARZEC
▪️Odbyliśmy botaniczno-historyczny spacer po Parku Ocalałych z Joanna Podolska
▪️Zorganizowaliśmy spotkanie z reżyserem filmu „Historia mojego ocalenia” Dariuszem Bargiełem. Połączyliśmy się także on-line z bohaterka filmu, Ocalałą, Hana Svirsky , która obecnie mieszka w Izraelu.
▪️Zorganizowaliśmy kolejną edycję KOLOROWEJ TOLERANCJI wspólnie z OPG Property Professionals i Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.
▪️Młodzież ze szkół średnich, zarówno z Łodzi, jak i innych miast Polski, spotkała się w Centrum Dialogu ze Sprawiedliwym, emerytowanym lotnikiem, Januszem Kowalskim oraz Ocalałą łodzianką, Ireną Szczurek.
KWIECIEŃ
▪️Zorganizowaliśmy spotkanie o urodzonej w Łodzi Joannie Kulmowej z Elżbietą Beatą Nowak z Wirtualne Muzeum Joanny i Jana Kulmów przy Uniwersytecie Szczecińskim, oraz prof. Alicją Mazan-Mazurkiewicz, literaturoznawczynią z Uniwersytet Łódzki. Poprowadziła je Joanna Podolska.
▪️Zgłosiła się do nas młodzież z XXI LO i XXIX LO, aby wspólnie zorganizować debatę oksfordzką nad tezą „Misja Jana Karskiego była sukcesem” z udziałem gościnnych ekspertów Ewy Juńczyk-Ziomeckiej z Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego oraz Szymona Pawlaka, historyka i edukatora z Bernardyńskiego Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. Ta debata zainicjowała szereg kolejnych spotkań debatanckich, m.in. na Festiwalu Łódź Wielu Kultur.
MAJ
▪️Zorganizowaliśmy już po raz czwarty Łódzki Piknik Różnorodności z aktywnym wsparciem organizacji pozarządowych.
▪️Wzięliśmy udział w konferencji Unamos Culturas.
CZERWIEC
▪️Świętowaliśmy radośnie Dzień Dziecka.
▪️Młodzież debatowała u nas po raz kolejny. Tym razem nad tezą „Polska powinna dokonać POLEXITu”.
▪️Zorganizowaliśmy huczne 130. urodziny Artura Szyka.
▪️Zaprosiliśmy Was na rozmową Joanny Podolskiej z Jacek Leociak FanPage wokół jego najnowszej książki "Podziemny Muranów”.
▪️Zorganizowaliśmy „Noc zmysłów. Piknik z okazji Letniego Przesilenia” zapowiadający październikową edycję Festiwalu Łódź Wielu Kultur.
LIPIEC
▪️W lipcy zainaugurowaliśmy projekt „WĘDRUJĄCA CZYTELNIA”. W wakacyjne czwartki zapraszaliśmy mieszkańców i mieszkanki Łodzi do wysłuchania fragmentów książek łódzkich pisarek i pisarzy, których dzieła zostały wydane w Bibliotece Centrum Dialogu lub napisane przez łódzkich autorów i autorki, m.in. Chavę Rosenfarb, Dawida Sierakowiaka, Ariego Aksztajna, Alinę Margolis-Edelman. Czytaliśmy do końca sierpnia, także wydaną przez nas w 2024 roku kolejną książkę Chavy Rosenfarb "Listy do Abraszy".
SIERPIEŃ
▪️Wspólnie z Biblioteka Miejska w Łodzi w Biblioteka Wolność zorganizowaliśmy panel dyskusyjny o literaturze jako formie schronienia w obliczu zagrożenia. W dyskusji wzięli udział Joanna Podolska, Adam Sitarek, kierownik Centrum Badań Żydowskich im. Filipa Friedmana na wydziale fiolozoficzno-historycznym UŁ, Ewa Bużałek - prezeska Fundacji Łódzki Szlak Kobiet. Spotkanie moderowała łódzka przewodniczka Just Lodz Justyna Tomaszewska
▪️We współpracy z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi i TSKŻ-Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce zorganizowaliśmy w imieniu Pani Prezydent Hanny Zdanowskiej 80. rocznicę likwidacji Lizmannstadt Getto, pełną mnóstwa wzruszających wydarzeń m.in. spotkań z Ocalałymi, Haną Svirsky, Marianem Turskim, Leonem Weitraubem. Co niezwykle istotne, w ramach rocznicy wydaliśmy książkę "Cienie przy drewnianym moście" i otworzyliśmy wystawę rzeźb łodzianki Zeni Marcinkowskiej-Larsson, której kuratorką była Ulla Urszula Magdalena Chowaniec, a działania performatywne na wystawię wykonywała artystka Izabela Maciejewska. Do Łodzi przyjechali z różnych stron świata reprezentanci drugiego i trzeciego pokolenia biorąc czynny udział w wydarzeniach, w tym w debatach. W 63 wydarzeniach rocznicowych wzięły udział 5013 osoby!
WRZESIEŃ
▪️W 73. rocznicę śmierci Artura Szyka zorganizowaliśmy cykl wydarzeń związanych z twórczością tego wybitnego iluminatora-karykaturzysty.
▪️Zapowiadaliśmy październikową edycję Festiwal Łódź Wielu Kultur wydarzeniem India Day w Fuzji, zorganizowanym z łódzkim środowiskiem hinduskim oraz spacerem po Górnej śladami Niemców, Ślązaków, Czechów i Austriaków, zorganizowanym wspólnie z Fundacja Kwela.
Ewa Kamińska-Bużałek z Łódzki Szlak Kobiet poprowadziła spotkanie z Michał Wójcik. Historia mówi się., autorem książki „Rywka – śmierć ze złotym warkoczem”.
▪️Zorganizowaliśmy spotkanie z Nathalie Frank, twórczynią komiksów, pracującą z biografią rodzinną i żydowską historią, z którą porozmawiały dr Kalina Kupczyńska (Uniwersytet Łódzki) oraz edukatorka Michalina Majewska (Kino po żydowsku).
▪️Izabela Maciejewska i Łódzki Szlak Kobiet we współpracy z naszą instytucją i Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprosiły na spacer śladami Zeni Marcinkowskiej-Larsson.
PAŹDZIERNIK
▪️2 października celebrowaliśmy piętnastą rocznicę śmierci Marka Edelmana, patrona Centrum Dialogu. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Pirogowa, w którym Edelman przez ponad 40 lat pracował i w którym od 1972 r. pełnił funkcję ordynatora oddziału intensywnej terapii, wzięliśmy udział w odsłonięciu pamiątkowej tablicy dedykowanej naszemu Patronowi i byliśmy świadkami pięknego spotkania z byłymi i obecnymi pracownikami Szpitala, którzy wspominali „docenta”.
▪️Zainicjowaliśmy projekt Edukacja Młode Horyzonty” dzięki któremu pokazujemy i tłumaczymy świat przedszkolakom, uczniom szkół podstawowych i młodzieży ze szkół ponadpodstawowych.
▪️Zorganizowaliśmy 67 wydarzeń w ramach nowej odsłony Festiwal Łódź Wielu Kultur z pomocą wielu zaangażowanych Partnerów. Projekty dla Łodzi i o Łodzi popełniły takie osobowości w świecie sztuki jak m.in. Daniel Rycharski, Krzysztof Wodiczko i Michał Zadara. Łódź przez 10 dni niemal oddychała sztuką i poszukiwała tego, co nas łączy w różnorodności. Podczas Festiwalu po raz pierwszy w Polsce pokazane zostało malarstwo romskiej artystki Ceiji Stojki.
▪️Zorganizowaliśmy SEMINARIUM DLA NAUCZYCIELI z całej Polski.
LISTOPAD
▪️Zorganizowaliśmy kolejną wspaniałą edycję Żywej Biblioteki we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim, Biblioteką Miejską w Łodzi, Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.
Posłuchaliście rozmowy z Maria Synger o jej życiu, kulturze żydowskiej i jej książkach.
▪️Mogliście posłuchać dwóch wartościowych prelekcji Moniki Weychert i Joanny Ostrowskiej, towarzyszących wystawie „„Ceija Stojka (1933-2013): „Nie mogę zapomnieć””
GRUDZIEŃ
▪️Grudzień powitaliśmy wydarzeniem "Książki i sztuka. Grudniowy miszmasz w Centrum Dialogu", podczas którego m.in. z Joanna Roszak, autorką „Krall. Tkanie” porozmawiała Joanna Podolska.
▪️W przedostatnim dniu grudnia odbyła się Chanuka i koncert Yurija Vedenyapina.
Dziękujemy wszystkim naszym Partnerom, Gościom_iniom, Prelegentom_kom, Współorganizatorom, Mecenasom, Wolontariuszom_kom!

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380