3. Miejsca // Zwiedź dawny teren getta łódzkiego. Znajdź tam budynek dawnego domu kultury

There is no translation available.

Kino na ulicy Krawieckiej 3 w Łodzi było jednym z miejsc kulturalnych, które działały w getcie łódzkim podczas II wojny światowej. Getto łódzkie, utworzone w 1940 roku, stało się miejscem zamieszkania dla tysiący Żydów, którzy zostali przymusowo przesiedleni z różnych regionów miasta, Polski a nawet Europy. W tak trudnych warunkach, jakich doświadczali mieszkańcy getta, miejsca takie jak kino i domy kultury odgrywały ważną rolę w życiu społecznym, oferując chwilę ucieczki od codziennych dramatów i tragedii.
Kino po wojnie nazwane “Halka” było jednym z niewielu miejsc, gdzie można było zobaczyć filmy, które w pewnym stopniu łagodziły ciężką, rzeczywistość. Projekcje filmowe stanowiły formę rozrywki, ale także były ważnym elementem zachowania kultury i tożsamości w obliczu zagłady. Mimo panującego terroru, mieszkańcy getta organizowali różne wydarzenia kulturalne, które miały na celu podtrzymanie ducha wspólnoty i nadziei. Jednakże, w miarę postępującej sytuacji wojennej i narastających represji, działalność kulturalna w getcie stawała się coraz bardziej ograniczona. Wiele z kin, w tym to na Krawieckiej, zostało zamkniętych, a mieszkańcy zmuszeni byli do zmagania się z coraz bardziej dramatyczną rzeczywistością. Dziś pamięć o tych miejscach jest kultywowana poprzez różne inicjatywy mające na celu przypomnienie o tragicznych losach społeczności żydowskiej w Łodzi oraz o ich walce o przetrwanie w obliczu niewyobrażalnego cierpienia.
Halkę zamieniono w supermarket w roku 2016, lecz z tyłu sklepu znajdują się także mieszkania zamieszkane przez ludzi. Kino na Krawieckiej 3 to symbol nie tylko zamknięcia, ale także oporu i chęci do życia w trudnych czasach. Współczesne badania i dokumentacje tych miejsc pomagają w zachowaniu pamięci o ich znaczeniu i roli, jaką odegrały w historii Łodzi i całej Polski.

 

Zdjęcia i tekst Amelia Ciesielska                                

 

 

Budynek dawnego domu kultury w getcie łódzkim

 

Budynek dawnego domu kultury w getcie łódzkim

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Dialogue Center. Co-financed by the National Center for Culture as part of the Culture on the Web program.

Opening hours

BUILDING OPENING HOURS 

Monday - Friday from 11 AM to 6 PM
Saturday - Sunday from 12.00 PM to 6 PM

Admission to the building and all exhibitions
is free.

During the opening hours you can visit current exhibitions.
The last entrance to the exhibitions takes place half an hour before the closing of the building.


 

OFFICE OPENING HOURS

Monday - Friday from 9 AM to 5 PM
Saturday - Sunday CLOSED

Calendar

Contact us!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

VAT ID PL7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

BANK ACCOUNT
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380