2. Miejsca // Bałuty

There is no translation available.

Budynek dawnego kina "Pionier"
Kino „Pionier” w Łodzi to jedno z najbardziej kultowych miejsc filmowych w Polsce, o szczególnym znaczeniu dla historii kinematografii. Zostało otwarte w 1907 roku. Znajdowało się przy ulicy Franciszkańskiej 31 w Łodzi, w samym sercu miasta. Początki Kino „Pionier” zostało założone przez Ludwika J. Wolffa, niemieckiego przedsiębiorcę, który dostrzegł potencjał w nowym medium, jakim było kino. Na początku XX wieku, w Łodzi, będącej wtedy jednym z najprężniejszych ośrodków przemysłowych w Europie, powstawały liczne miejsca rozrywki, a „Pionier” stał się jednym z głównych ośrodków kulturalnych. Kino zaczynało od projekcji filmów niemych i cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Rozwój i zmiany W ciągu swojej historii, kino „Pionier” przeszło wiele zmian. Z początku było to kino z projekcją filmów niemych, potem, w latach 30. XX wieku, przeszło modernizację i zaczęło wyświetlać filmy dźwiękowe. W 1945 roku, po zakończeniu II wojny światowej, kino zostało upaństwowione, a jego działalność weszła w okres intensywnego rozwoju. W kolejnych latach, szczególnie w latach 60. i 70., kino zyskało status ważnego miejsca kulturalnego, w którym odbywały się premiery, przeglądy filmowe, a także pokazy dla młodzieży i rodzin.

Kino w okresie PRL-u

W PRL-u kino „Pionier” stało się jednym z nielicznych ośrodków, gdzie można było zobaczyć filmy ambitne, zarówno polskie, jak i zagraniczne. W tych czasach, kino „Pionier” zyskało status miejsca z tzw. „kinem artystycznym”, które oferowało widzom filmy o wyższym poziomie artystycznym, często kontrowersyjne lub politycznie trudne. Było to jedno z niewielu kin w Łodzi, które nie podporządkowywało się ściśle wymogom cenzury i często proponowało alternatywne kino dla bardziej popularnych produkcji.

Działalność po 1989 roku

Po 1989 roku kino przechodziło różne zawirowania, jak wiele innych tego typu instytucji, w związku z trudną sytuacją finansową wielu kin w Polsce. Jednak „Pionier” utrzymał swoją tożsamość, starając się zachować wysoką jakość oferowanych filmów. Było to kino, które nie koncentrowało się na wielkich produkcjach hollywoodzkich, ale nadal oferowało filmy artystyczne, dokumentalne i eksperymentalne. Jego historia jest niezwykle bogata, a sam budynek, mimo licznych modernizacji, zachowuje swoją autentyczność i wyjątkowy klimat. Kino „Pionier” stało się symbolem Łodzi jako miasta filmowego.

Architektura

Architektura Kina Pionier: Kino Pionier jest budowlą w stylu secesyjnym. Ten styl był popularny na przełomie XIX i XX wieku, a jego cechy charakteryzują się dekoracyjnymi detalami, asymetrią i naturalistycznymi motywami. W przypadku Kina Pionier, warto zwrócić uwagę na:

1. Fasada - Budynek posiada klasyczną, eklektyczną fasadę, która jest wkomponowana w ówczesny kontekst architektoniczny Łodzi. Może ona mieć elementy charakterystyczne dla stylu secesyjnego, takie jak ozdobne gzymsy i motywy roślinne.

2. Układ przestrzenny - Kino Pionier, jak wiele kin w tym okresie, posiadało przestronną salę projekcyjną z dużą liczbą miejsc siedzących. Siedzenia były ustawione w rzędach, z centralnym ekranem w widocznej lokalizacji.

Po zamknięciu kina budynek zaczęłu użytkować różne sieci supermarketów.

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Dialogue Center. Co-financed by the National Center for Culture as part of the Culture on the Web program.

Opening hours

BUILDING OPENING HOURS 

Monday - Friday from 11 AM to 6 PM
Saturday - Sunday from 12.00 PM to 6 PM

Admission to the building and all exhibitions
is free.

During the opening hours you can visit current exhibitions.
The last entrance to the exhibitions takes place half an hour before the closing of the building.


 

OFFICE OPENING HOURS

Monday - Friday from 9 AM to 5 PM
Saturday - Sunday CLOSED

Calendar

Contact us!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

VAT ID PL7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

BANK ACCOUNT
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380