1. Ludzie // Zobacz prace Artura Szyka w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

There is no translation available.

Artur Szyk (1894-1951)
„Jestem Żydem , a Polska jest moją ojczyzną. Nie umiem jednego od drugiego oddzielić w moim sercu…”-Artur Szyk

 

16 czerwca 1894 roku w Łodzi urodził się Artur Szyk - światowej sławy artysta, rysownik, malarz, grafik, ilustrator książek, karykaturzysta. Polak i Żyd. Pochodził z zamożnej rodziny zasymilowanych Żydów, jego ojciec Solomon był dyrektorem fabryki wyrobów wełnianych Fuksa. Artur rysował od najmłodszych lat i wykazywał talent plastyczny, mimo to ojciec wysłał go do Szkoły Handlowej Zgromadzenia Kupców w Łodzi.

W roku 1910 Artur Szyk podjął studia artystyczne w Paryżu, a po dwóch latach powrócił do Łodzi i  podjął pracę w tygodniku „Śmiech” - był jego pierwszym kierownikiem artystycznym, później jego karykatury często pojawiały się w kolenych numerach czasopisma. W okresie międzywojennym rysunki Artura Szyka zamieszczały różne czasopisma i gazety. Współpracował z gazetami takimi jak m.in. „Ekspres Ilustrowany”, „Mucha” czy „Republika”. Jego prace często nawiązywały do historii Polski, tradycji żydowskich oraz aktualnych wydarzeń politycznych.

W 1914 roku przebywał w Krakowie jako wolny słuchacz ASP i w tym czasie wyjechał do Palestyny. Gdy wybuchła wojna był w Konstantynopolu skąd poprzez więzienie tureckie trafił na front wschodni I wojny światowej. W Odessie został wcielony do wojska rosyjskiego. W czasie walk o Łódź pod koniec 1914 roku uciekł z wojska i ukrył się w Aleksandrowie Łódzkim. Kolejne lata wojny spędził w Łodzi. Od 1921r. mieszkał i tworzył  głównie we Francji, a od 1937r. w Wielkiej Brytanii. W 1940 osiedlił się w Stanach Zjednoczonych, a w 1948r. otrzymał amerykańskie obywatelstwo.

Jako grafik i ilustrator zyskał uznanie w okresie międzywojennym - jego prace były wystawiane i publikowane nie tylko w Polsce lecz również właśnie we Francji, Wielkiej Brytanii i USA. Popularność przyniosły mu karykatury wojenne, w których ukazywał przywódców państw Osi - przede wszystkim Hitlera, Mussoliniego i Hirohito. Podczas II wojny światowej Szyk aktywnie działał w Stanach Zjednoczonych, gdzie posługiwał się sztuką jako narzędziem walki przeciwko nazizmowi. Jego prace były publikowane w magazynach i wykorzystywane w kampaniach wojennych, a on sam stał się popularnym i wpływowym artystą tamtych czasów. Po zakończeniu wojny w swojej twórczości nadal angażował się politycznie, przede wszystkim popierając utworzenie państwa izraelskiego. Tworzył stylizowane średniowieczne miniatury, iluminacje ksiąg, ilustracje powieści i bajek , karykatury i satyry polityczne do gazet i czasopism. W przeciwieństwie do prac większości karykaturzystów , twórczość Szyka wyróżnia się bogatą kolorystką i dbałością o szczegóły. Znany był przede wszystkim ze swoich prac w stylu miniaturowym oraz  zaangażowanego społecznie i politycznie przekazu. Swoimi pracami przyczynił się do szerzenia świadomości społecznej, a jego sztuka nadal cieszy się uznaniem na całym świecie. Jego największymi działami było zilustrowanie Statutu Kaliskiego, czyli zbioru przywilejów nadanych Żydom w 1264 roku przez Bolesława Pobożnego, który ponadto przedstawia wielowiekową  tradycję i wkład społeczności żydowskiej w dziejach Polski. W formie książkowej dzieło to zostało wydane w 1932 roku . Drugim wielkim cyklem historycznym była seria rysunków Waszyngton i jego czasy . Podczas pobytu w Londynie powrócił do tematyki judaizmu i tak powstała monumentalna Hagada opisująca dzieje wyjścia Żydów z Egiptu.  Po wojnie w Europie i w Polsce popadł w zapomnienie i obecnie jego twórczość jest mało znana. Był żonaty i miał dwójkę dzieci. Artur Szyk zmarł 13 września  1951 roku na atak serca  w New Canaan w stanie Connecticut w Stanach Zjednoczonych.

 

Jan Jóźwiak                          

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Dialogue Center. Co-financed by the National Center for Culture as part of the Culture on the Web program.

Opening hours

BUILDING OPENING HOURS 

Monday - Friday from 11 AM to 6 PM
Saturday - Sunday from 12.00 PM to 6 PM

Admission to the building and all exhibitions
is free.

During the opening hours you can visit current exhibitions.
The last entrance to the exhibitions takes place half an hour before the closing of the building.


 

OFFICE OPENING HOURS

Monday - Friday from 9 AM to 5 PM
Saturday - Sunday CLOSED

Calendar

Contact us!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

VAT ID PL7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

BANK ACCOUNT
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380