PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ CENTRUM DIALOGU W 2024

There is no translation available.

Jako, że wszyscy zrobili już podsumowania, my także chcemy pokazać Wam, ile energii włożyliśmy dla Was z naszą szefową, Joanną Podolską, aby w ubiegłym 2024 roku do Centrum Dialogu było Wam zawsze po drodze!

W 2024 roku pozyskaliśmy ze środków zewnętrznych na realizację projektów rekordową sumę 2 414.657,00 zł, na które składają się m.in. fundusze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowego Planu Odbudowy, Muzeum Historii Polski, Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny (łącznie 1 417.713,00 zł) i z dotacji celowej Miasta Łódź (996.944,00 zł), nie uwzględniając środków sponsorskich.

Pozwoliły one na zrealizowanie projektów wydawniczych, edukacyjnych, kulturalnych, zadań inwestycyjnych oraz dwóch kluczowych projektów w 2024 roku: 80. rocznicy likwidacji Litzmannstadt-Getto oraz pierwszej edycji nowej odsłony Festiwalu Łódź Wielu Kultur (wcześniej Łódź Czterech Kultur). Dla porównania dotacja podmiotowa na początku 2024 roku wynosiła 1 825.933,00 zł.

Łącznie w 2024 roku zrealizowaliśmy 261 wydarzeń, w których udział wzięły 25 462 osoby.
 
Wśród pięknych inicjatyw znalazły się: koncerty, spotkania książkowe, czytania performatywne, akcje artystyczne, spektakle, warsztaty, prelekcje, pokazy filmowe i rozmowy z twórcami, spacery, uroczystości rocznicowe, działania wydawnicze, wystawy. Nasz edukator Michał Adamiak przeprowadził niemal 150 działań edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z Łodzi, województwa, Polski i świata.
Prezentujemy Wam poglądowy przekrój tego, co działo się u nas przez ostatnie 12 miesięcy i zapewniamy, że to nie wszystko!

STYCZEŃ
▪️W styczniu zainaugurowaliśmy cykl ISLAM WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE z serii TŁUMACZENIE ŚWIATA we współpracy z Katedrą Bliskiego Wschodu na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Cykl zamknęliśmy w grudniu.
▪️Dla Dzieci i Bliskich im Dorosłych zainaugurowaliśmy cykl 5 warsztatów pod wspólnym tytułem „KARMNIK. CYKL PIĘCIU WARSZTATÓW W DUCHU POROZUMIENIA BEZ PRZEMOCY”, które co miesiąc odbywały się na wystawie „Elementarz empatii”, prowadzone przez edukatorkę, artystkę i autorkę Katarzynę Samosiej.
▪️Zakończyliśmy oficjalnie rok (odkrytej dla polskich czytelników przez Joannę Podolską) Chavy Rosenfarb (Ocalałej, autorki urodzonej w Łodzi, która po wojnie wyemigrowała do Kanady) storytellingiem Magdaleny Macińskiej "Dokąd odlatują bociany. Opowieść o Chavie Rosenfarb" z akompaniamentem muzycznym Katarzyny Jackowskiej-Enemuo.
▪️Byliśmy współorganizatorami konferencji „WOLISZ MIEĆ RACJĘ CZY RELACJĘ?” wspólnie z Fundacja 4 KROKI.
LUTY
▪️Przyjechała do nas Anna Bikont, z którą rozmowę wokół ostatnich książek gościni – „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie" oraz „Nigdy nie byłaś Żydówką. Sześć opowieści o dziewczynkach w ukryciu" poprowadziła Joanna Podolska.
▪️Zainaugurowaliśmy cykl comiesięcznych spotkań międzywyznaniowych "Religia w Dialogu" z przedstawicielami różnych Kościołów i wyznań, który trwał do czerwca. Rozmawialiśmy m.in. o ramadanie, Purim, święcie Pesach, znaczeniu Wielkiego Tygodnia.
▪️Świętowaliśmy Nowy Rok na Dalekim Wschodzie.
▪️Zainaugurowaliśmy cykl KINO WIELU KULTUR, podczas którego prezentowaliśmy dorobek kina różnych kultur, zarówno tych, które miały historyczny wpływ na rozwój miasta Łodzi, jak i tych, które kształtują jego tożsamość współcześnie. Każdy pokaz wzbogacony był o komentarz filmoznawczy Michalina Majewska, Emila Sowińskiego czy Tomasz Poborca. Zwieńczeniem cyklu były spotkania podczas Festiwal Łódź Wielu Kultur
▪️Eliza Gaustpoprowadziła „OTWARTĄ LEKCJĘ JĘZYKA POLSKIEGO INKLUZYWNEGO”.
▪️Wraz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Centrum Badań Żydowskich / Center for Jewish Studies oraz Centrum Badań Kultury Żydowskiej UŁ zainaugurowaliśmy cykl wykładów „ŁÓDZKIE GETTO 1940-1944”. Badacze i badaczki kultury oraz historii łódzkich Żydów przedstawiali co miesiąc aż do czerwca różne aspekty funkcjonowania dzielnicy zamkniętej utworzonej w Łodzi w 1940 roku.
MARZEC
▪️Odbyliśmy botaniczno-historyczny spacer po Parku Ocalałych z Joanna Podolska
▪️Zorganizowaliśmy spotkanie z reżyserem filmu „Historia mojego ocalenia” Dariuszem Bargiełem. Połączyliśmy się także on-line z bohaterka filmu, Ocalałą, Hana Svirsky , która obecnie mieszka w Izraelu.
▪️Zorganizowaliśmy kolejną edycję KOLOROWEJ TOLERANCJI wspólnie z OPG Property Professionals i Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.
▪️Młodzież ze szkół średnich, zarówno z Łodzi, jak i innych miast Polski, spotkała się w Centrum Dialogu ze Sprawiedliwym, emerytowanym lotnikiem, Januszem Kowalskim oraz Ocalałą łodzianką, Ireną Szczurek.
KWIECIEŃ
▪️Zorganizowaliśmy spotkanie o urodzonej w Łodzi Joannie Kulmowej z Elżbietą Beatą Nowak z Wirtualne Muzeum Joanny i Jana Kulmów przy Uniwersytecie Szczecińskim, oraz prof. Alicją Mazan-Mazurkiewicz, literaturoznawczynią z Uniwersytet Łódzki. Poprowadziła je Joanna Podolska.
▪️Zgłosiła się do nas młodzież z XXI LO i XXIX LO, aby wspólnie zorganizować debatę oksfordzką nad tezą „Misja Jana Karskiego była sukcesem” z udziałem gościnnych ekspertów Ewy Juńczyk-Ziomeckiej z Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego oraz Szymona Pawlaka, historyka i edukatora z Bernardyńskiego Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. Ta debata zainicjowała szereg kolejnych spotkań debatanckich, m.in. na Festiwalu Łódź Wielu Kultur.
MAJ
▪️Zorganizowaliśmy już po raz czwarty Łódzki Piknik Różnorodności z aktywnym wsparciem organizacji pozarządowych.
▪️Wzięliśmy udział w konferencji Unamos Culturas.
CZERWIEC
▪️Świętowaliśmy radośnie Dzień Dziecka.
▪️Młodzież debatowała u nas po raz kolejny. Tym razem nad tezą „Polska powinna dokonać POLEXITu”.
▪️Zorganizowaliśmy huczne 130. urodziny Artura Szyka.
▪️Zaprosiliśmy Was na rozmową Joanny Podolskiej z Jacek Leociak FanPage wokół jego najnowszej książki "Podziemny Muranów”.
▪️Zorganizowaliśmy „Noc zmysłów. Piknik z okazji Letniego Przesilenia” zapowiadający październikową edycję Festiwalu Łódź Wielu Kultur.
LIPIEC
▪️W lipcy zainaugurowaliśmy projekt „WĘDRUJĄCA CZYTELNIA”. W wakacyjne czwartki zapraszaliśmy mieszkańców i mieszkanki Łodzi do wysłuchania fragmentów książek łódzkich pisarek i pisarzy, których dzieła zostały wydane w Bibliotece Centrum Dialogu lub napisane przez łódzkich autorów i autorki, m.in. Chavę Rosenfarb, Dawida Sierakowiaka, Ariego Aksztajna, Alinę Margolis-Edelman. Czytaliśmy do końca sierpnia, także wydaną przez nas w 2024 roku kolejną książkę Chavy Rosenfarb "Listy do Abraszy".
SIERPIEŃ
▪️Wspólnie z Biblioteka Miejska w Łodzi w Biblioteka Wolność zorganizowaliśmy panel dyskusyjny o literaturze jako formie schronienia w obliczu zagrożenia. W dyskusji wzięli udział Joanna Podolska, Adam Sitarek, kierownik Centrum Badań Żydowskich im. Filipa Friedmana na wydziale fiolozoficzno-historycznym UŁ, Ewa Bużałek - prezeska Fundacji Łódzki Szlak Kobiet. Spotkanie moderowała łódzka przewodniczka Just Lodz Justyna Tomaszewska
▪️We współpracy z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi i TSKŻ-Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce zorganizowaliśmy w imieniu Pani Prezydent Hanny Zdanowskiej 80. rocznicę likwidacji Lizmannstadt Getto, pełną mnóstwa wzruszających wydarzeń m.in. spotkań z Ocalałymi, Haną Svirsky, Marianem Turskim, Leonem Weitraubem. Co niezwykle istotne, w ramach rocznicy wydaliśmy książkę "Cienie przy drewnianym moście" i otworzyliśmy wystawę rzeźb łodzianki Zeni Marcinkowskiej-Larsson, której kuratorką była Ulla Urszula Magdalena Chowaniec, a działania performatywne na wystawię wykonywała artystka Izabela Maciejewska. Do Łodzi przyjechali z różnych stron świata reprezentanci drugiego i trzeciego pokolenia biorąc czynny udział w wydarzeniach, w tym w debatach. W 63 wydarzeniach rocznicowych wzięły udział 5013 osoby!
WRZESIEŃ
▪️W 73. rocznicę śmierci Artura Szyka zorganizowaliśmy cykl wydarzeń związanych z twórczością tego wybitnego iluminatora-karykaturzysty.
▪️Zapowiadaliśmy październikową edycję Festiwal Łódź Wielu Kultur wydarzeniem India Day w Fuzji, zorganizowanym z łódzkim środowiskiem hinduskim oraz spacerem po Górnej śladami Niemców, Ślązaków, Czechów i Austriaków, zorganizowanym wspólnie z Fundacja Kwela.
Ewa Kamińska-Bużałek z Łódzki Szlak Kobiet poprowadziła spotkanie z Michał Wójcik. Historia mówi się., autorem książki „Rywka – śmierć ze złotym warkoczem”.
▪️Zorganizowaliśmy spotkanie z Nathalie Frank, twórczynią komiksów, pracującą z biografią rodzinną i żydowską historią, z którą porozmawiały dr Kalina Kupczyńska (Uniwersytet Łódzki) oraz edukatorka Michalina Majewska (Kino po żydowsku).
▪️Izabela Maciejewska i Łódzki Szlak Kobiet we współpracy z naszą instytucją i Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprosiły na spacer śladami Zeni Marcinkowskiej-Larsson.
PAŹDZIERNIK
▪️2 października celebrowaliśmy piętnastą rocznicę śmierci Marka Edelmana, patrona Centrum Dialogu. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Pirogowa, w którym Edelman przez ponad 40 lat pracował i w którym od 1972 r. pełnił funkcję ordynatora oddziału intensywnej terapii, wzięliśmy udział w odsłonięciu pamiątkowej tablicy dedykowanej naszemu Patronowi i byliśmy świadkami pięknego spotkania z byłymi i obecnymi pracownikami Szpitala, którzy wspominali „docenta”.
▪️Zainicjowaliśmy projekt Edukacja Młode Horyzonty” dzięki któremu pokazujemy i tłumaczymy świat przedszkolakom, uczniom szkół podstawowych i młodzieży ze szkół ponadpodstawowych.
▪️Zorganizowaliśmy 67 wydarzeń w ramach nowej odsłony Festiwal Łódź Wielu Kultur z pomocą wielu zaangażowanych Partnerów. Projekty dla Łodzi i o Łodzi popełniły takie osobowości w świecie sztuki jak m.in. Daniel Rycharski, Krzysztof Wodiczko i Michał Zadara. Łódź przez 10 dni niemal oddychała sztuką i poszukiwała tego, co nas łączy w różnorodności. Podczas Festiwalu po raz pierwszy w Polsce pokazane zostało malarstwo romskiej artystki Ceiji Stojki.
▪️Zorganizowaliśmy SEMINARIUM DLA NAUCZYCIELI z całej Polski.
LISTOPAD
▪️Zorganizowaliśmy kolejną wspaniałą edycję Żywej Biblioteki we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim, Biblioteką Miejską w Łodzi, Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.
Posłuchaliście rozmowy z Maria Synger o jej życiu, kulturze żydowskiej i jej książkach.
▪️Mogliście posłuchać dwóch wartościowych prelekcji Moniki Weychert i Joanny Ostrowskiej, towarzyszących wystawie „„Ceija Stojka (1933-2013): „Nie mogę zapomnieć””
GRUDZIEŃ
▪️Grudzień powitaliśmy wydarzeniem "Książki i sztuka. Grudniowy miszmasz w Centrum Dialogu", podczas którego m.in. z Joanna Roszak, autorką „Krall. Tkanie” porozmawiała Joanna Podolska.
▪️W przedostatnim dniu grudnia odbyła się Chanuka i koncert Yurija Vedenyapina.
Dziękujemy wszystkim naszym Partnerom, Gościom_iniom, Prelegentom_kom, Współorganizatorom, Mecenasom, Wolontariuszom_kom!

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Dialogue Center. Co-financed by the National Center for Culture as part of the Culture on the Web program.

Opening hours

BUILDING OPENING HOURS 

Monday - Friday from 11 AM to 6 PM
Saturday - Sunday from 12.00 PM to 6 PM

Admission to the building and all exhibitions
is free.

During the opening hours you can visit current exhibitions.
The last entrance to the exhibitions takes place half an hour before the closing of the building.


 

OFFICE OPENING HOURS

Monday - Friday from 9 AM to 5 PM
Saturday - Sunday CLOSED

Calendar

Contact us!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

VAT ID PL7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

BANK ACCOUNT
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380