There is no translation available.
Zapraszamy do Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi 21 kwietnia na wydarzenie „NIBYWSZYSTKO. ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI W CENTRUM DIALOGU” zapowiadające Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
W tym dniu od godziny 15:30 będziecie mogli celebrować z nami miłość do literatury. Pokażemy Wam tytuły, które w ciągu 10 lat wydaliśmy w ramach Biblioteki Centrum Dialogu. Opowiemy Wam o naszych książkach, w tym o najnowszej ostatniej książce Chavy Rosenfarb „Listy do Abraszy”, która już wkrótce wejdzie do sprzedaży. Joanna Podolska wspólnie z Pauliną Frankiewicz przybliżą Wam temat twórczości Ariego Aksztajna, który barwnie sportretował historię żydowskiej, przedwojennej Łodzi. A na literacki deser Elżbieta Beata Nowak, twórczyni i moderatorka fanpage`a na Facebooku „Wirtualne Muzeum Joanny i Jana Kulmów” oraz prof. Alicja Mazan-Mazurkiewicz, z Uniwersytetu Łódzkiego przygotowały opowieść o Łodzi Joanny Kulmowej.
PROGRAM WYDARZEŃ
od 15:30 // 10-lecie Biblioteki Centrum Dialogu – prezentacja i sprzedaż książek wydanych przez Bibliotekę Centrum Dialogu
od 16:00 // o Arim Aksztajnie i jego książkach: „Ciotka Ester” i „Ulica Dolna” opowiedzą
Paulina Frankiewicz, właścicielka księgarni „Do dzieła” i wicedyrektorka Domu Literatury w Łodzi i Joanna Podolska, dyrektorka Centrum Dialogu, wykładowczyni i redaktorka książek
„Listy do Abraszy". Ostatnia książka Chavy Rosenfarb
od 17:00 // „Radość mała i radość wielka. Spotkanie o Joannie Kulmowej" – spotkanie wokół tematu Łódzi Joanny Kulmowej z Elżbietą Beatą Nowak, pełnomocniczką rektora ds. organizacji Muzeum Joanny i Jana Kulmów przy Uniwersytecie Szczecińskim, twórczynią i moderatorką fanpage`a na FB „Wirtualne Muzeum Joanny i Jana Kulmów” oraz prof. Alicją Mazan-Mazurkiewicz, literaturoznawczynią z Uniwersytetu Łódzkiego. Moderacja Joanna Podolska
WSTĘP WOLNY!
---------------------
Paulina Frankiewicz – filozofka, aktywistka literacka, właścicielka kameralnej księgarni Do Dzieła, wicedyrektorka Domu Literatury w Łodzi. Łodzianka.
Elżbieta Beata Nowak – absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, nauczycielka i bilbiotekarka. W latach 1998-2009 sekretarz literacka Teatru Lalek „Pleciuga” w Szczecinie i redaktorka gazety teatralnej „Gabit”, autorka opracowań tekstów teatralnych oraz współautorka z Robertem Cieślakiem książki „Pół wieku teatru lalek w Szczecinie” (2004). W latach (2009-2022) redaktorka naczelna „Przeglądu Uniwersyteckiego”, autorka artykułów, wywiadów, inicjatorka dyskusji redakcyjnych. Członkini Rodziny Strumiańskiej i autorka artykułów poświęconych twórczości Joanny Kulmowej (m.in. „Szczecińskie peregrynacje teatralne Joanny Kulmowej” oraz „Wspólnota w kulturze. Działalności Joanny i Jana Kulmów oraz mieszkańców parafii Poczernin w latach 1981-87". Obecnie pełnomocniczka rektora ds. organizacji Muzeum Joanny i Jana Kulmów przy Uniwersytecie Szczecińskim, twórczyni i moderatorka fanpage`a na FB „Wirtualne Muzeum Joanny i Jana Kulmów”.
Alicja Mazan-Mazurkiewicz – w 1996 r. ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. Tytuł doktora nauk humanistycznych o specjalizacji literaturoznawczej uzyskała w 2001 r. na podstawie rozprawy Inspiracje biblijne w utworach Romana Brandstaettera (2003), w 2016 na podstawie rozprawy Liryka ks. Jana Twardowskiego. Spotkanie ze św. Teresą z Lisieux tytuł doktora habilitowanego, w latach 2001-2018 pracowała na stanowisku adiunkta w Katedrze Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UŁ. Obecnie pracuje w Zakładzie Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski w Instytucie Filologii Polskiej i Logopedii na Wydziale Filologicznym UŁ. Badania naukowe autorki obejmują literaturę polską XX i XXI w. , szczególnie problematykę aksjologiczną i zagadnienia inspiracji religijnej w dziełach literackich. Interesuje ją zwłaszcza poezja Jana Twardowskiego, Wisławy Szymborskiej, Joanny Pollakówny, Adriany Szymańskiej, Jerzego Szymika i in. Drugi obszar jej zainteresowań naukowych stanowi literatura i książka dziecięca. Autorka prowadzi poza uczelnią działalność popularyzującą poezję, adresowaną zarówno do dorosłych, jak dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.