Łódź Bagdadem jest bajecznym // Mapa 2 // Fabryka Karola Scheiblera

There is no translation available.

IMPERIUM KAROLA SCHEIBLERA

Karo 1

W 1870r. w Łodzi pojawił się Karol Scheibler – doświadczony fabrykant, który rozbudował okolice Księżego Młyna. Jego działalność opierała się głównie na przemyśle włókienniczym. Był twórcą prawdziwego przemysłowego imperium, w którego skład wchodziły:

⦁ Centrala przy Wodnym Rynku
⦁ Kompleks Księżego Młyna
⦁ Zabudowa wzdłuż obecnej ulicy Tymienieckiego aż do ulicy Piotrkowskiej, o łącznej powierzchni około 500 ha

Pierwsza przędzalnia bawełny przy Placu Zwycięstwa stała się centrum jego imperium. W momencie, w którym dorobił się sporego majątku wybudował domy robotnicze oraz kupił manufakturę K. Wendischa. Po jej zburzeniu powstał tam budynek przędzalni z całym zespołem fabrycznym (tkalnia, gazownia, farbiarnia, bocznica kolejowa, straż pożarna). Budynek przędzalni ze względu na swoje rozmiary, styl architektoniczny i nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne, stał się wzorem dla wielu późniejszych projektantów fabryk.

Karo 3Karo 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Około roku 1890 Scheibler wybudował przy ul. Fabrycznej kompleks magazynowy.Niektóre budynki zostały zrewitalizowane, a teraz mieszczą się w nich biura.

Parę lat po kompleksie fabrycznym powstała przy ul. Kilińskiego 187 tkalnia bawełny zwaną nową tkalnią. Odwiedził ją w 1987 r. Jan Paweł II dlatego do dziś przez niektórych nazywana jest tkalnią papieską.

Kolejny kompleks mieścił się przy ul. Tymienieckiego i zawierał bielnik, farbiarnie oraz wykończalnie. W 1910 r. wybudowano tam również piękną secesyjną elektrownię. W 1921 Karol Scheibler połączył swoje imperium z fabryką Ludwika Grohmana i wszystkie zespoły fabrykantów nosiły nazwę Zjednoczonych Zakładów K. Scheiblera i L. Grohmana S.A.

Po II wojnie światowej odbudowano i znacjonalizowano fabrykę, a po 1962 roku zmieniła nazwę na: Zakłady Przemysłu Bawełnianego Uniontex. Po 1989 r. zakłady nie radziły sobie na rynku i popadły w coraz większą ruinę, w 2001 ogłoszono upadłość fabryki.

Łącznie Scheibler stworzył trzy ogromne zespoły fabryczne, składające się na prawdziwy włókienniczy imperium. Jego przedsiębiorstwo było największe wśród przedsiębiorstw włókienniczych w Królestwie Polskim. Wszystkie obiekty fabryczne jako pierwsze w Łodzi zostały powiązane systemem bocznic kolejowych. Pozostałości po jego działalności są jednak zdecydowanie większe ponieważ poza działalnością włókienniczą Karol wybudował również cały zespół rezydencji pałacowych: pałac rodziny Scheiblerów, pałac przy ul. Piotrkowskiej oraz pałac na rogu ul. Przędzalnianej i Emili.

W 2015 roku Księży Młyn został uznany za pomnik historii.

Karo 2Karo 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autorki: Anna Słowińska, Hanna Dutkowska XIII LO

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Dialogue Center. Co-financed by the National Center for Culture as part of the Culture on the Web program.

Opening hours

BUILDING OPENING HOURS 

Monday - Friday from 11 AM to 6 PM
Saturday - Sunday from 12.00 PM to 6 PM

Admission to the building and all exhibitions
is free.

During the opening hours you can visit current exhibitions.
The last entrance to the exhibitions takes place half an hour before the closing of the building.


 

OFFICE OPENING HOURS

Monday - Friday from 9 AM to 5 PM
Saturday - Sunday CLOSED

Calendar

Contact us!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

VAT ID PL7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

BANK ACCOUNT
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380