3 września 2018 r. o 18.00 zapraszamy na wykład prof. Stanisława Goldsteina pt. „Cztery kalendarze czterech łódzkich kultur" w Centrum Dialogu jako prolog festiwalu Łódź 4 Kultur 2018 oraz pożegnanie z wystawą "Lodzer Miszmasz, czyli opowieść o żydowskiej Łodzi". Oprowadzanie po wystawie odbedzie się o 17.00 wystawę Lodzer Miszmasz można zwiedzać tylko do 30 września 2018 r.
Polacy, Niemcy, Rosjanie i Żydzi zamieszkujący Łódź używali trzech różnych kalendarzy: gregoriańskiego, juliańskiego i hebrajskiego. A może czterech? Jak to jest z tymi datami i dlaczego tak trudno ustalić daty urodzin niektórych łodzian? O tym opowie prof. Stanisław Goldstein.
- Większość z nas wie, dlaczego Rewolucja Październikowa miała miejsce w listopadzie, ale mało kto potrafi powiedzieć, co działo się w Łodzi między 4 a 15 października 1582 roku i dlaczego właśnie w lutym dodajemy co cztery lata jeden dzień. W opowieści o kalendarzach postaram się wyjaśnić, czy święta żydowskie są ruchome, dlaczego żydowski Nowy Rok nigdy nie wypada w środę, piątek lub niedzielę i jak długo trwa żydowska chwila - zapowiada.
Prof. dr hab. Stanisław Goldstein jest matematykiem, kierownikiem Katedry Informatyki Stosowanej na Wydziale Matematyki i Informatyki UŁ, prezesem Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Matematycznego, stypendystą Fundacji Humboldta. Związany z Instytutem Tolerancji od jego powstania, obecnie pełni rolę prezesa Instytutu.