Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, ustanowionego przez ONZ 20 lat temu, zapraszamy Państwa w niedzielę, 26 stycznia o 16:00, do Centrum Dialogu na wykład pt. „Czego nauczyłem się z Auschwitz?" Bogdana Białka, dziennikarza, aktywisty, poety, nauczyciela medytacji.
Wstęp wolny!
„Czego nauczyłem się w Auschwitz"
Były obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz budzi grozę. Sama myśl o nim przeraża i dlatego tak wielu ludzi nigdy tam nie było i nie zamierza być choćby jeden raz. Dla mnie jest to miejsce święte. Jest miejscem przemiany duchowej. Droga w Auschwitz-Birkenau, którą pokonywałem dziesiątki razy, jest drogą potwierdzenia swojego istnienia jako osoby ludzkiej, czyli współczującej, a jednocześnie ufnej w człowieczeństwo innych ludzi, mającej wiarę w możliwy lepszy świat i nadzieję na przemianę trucizny w lekarstwo. O tym chcę mówić w tym niezwykłym miejscu jakim jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
Bogdan Białek
Bogdan Białek, urodzony w 1955 w Białymstoku, mieszka w Kielcach. Psycholog, psychoterapeuta, dziennikarz, redaktor, nauczyciel akademicki, aktywista, poeta. Założyciel i redaktor naczelny kieleckiego, pierwszego w kraju, dodatku regionalnego Gazety Wyborczej, założyciel i redaktor naczelny magazynu „Charaktery” i kilku innych pism psychologicznych. Nauczyciel medytacji, dyrektor Ośrodka Medytacji i Dialogu Międzyreligijnego „Melete”. Współzałożyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, przez dwie kadencje współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. O działalności na polu dialogu polsko- i chrześcijańsko- żydowskiego powstał pełnometrażowy, wielokrotnie nagradzany film produkcji polsko amerykańskiej „Bogdan’s Journey”, polski tytuł „Przy Planty 7/9”. Członek PEN Club Polska, Towarzystwa Dziennikarskiego, Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, ICOM Polska. Wydane książki: „Prowincje", „Cienie i Ślady", „Kilka rzeczy o Doktorze, które trzeba o nim wiedzieć" (o doktorze Marku Edelmanie); „Kilka pytań bez odpowiedzi"; „Płaczę z tymi, którzy nie płaczą"; „Ostatni Hiob" (tom poetycki); „Nie mam" (tom poetycki).