Centrum Dialogu im. Marka Edelmana oraz Ambasada Republiki Austrii zapraszają mieszkańców Łodzi oraz gości spoza naszego miasta w dniach 11-12 stycznia 2012 na uroczystości upamiętniające 70. ROCZNICĘ LIKWIDACJI OBOZU CYGAŃSKIEGO W LITZMANNSTADT GETTO.
W listopadzie 1941 roku, na terenie łódzkiego getta funkcjonującego już od 2 lat, wyodrębniono tzw. obóz cygański. Na obszarze 0,019 km2 Niemcy zamknęli ponad 5 tysięcy Cyganów - Roma i Sinti – przywiezionych z Burgenlandu w Austrii. W takim zagęszczeniu i koszmarnych warunkach Cyganie nie mieli szansy na przeżycie. W obozie natychmiast wybuchła epidemia tyfusu, która zdziesiątkowała mieszkańców. 5 stycznia 1942 roku naziści rozpoczęli wywózki do ośrodka zagłady w Chełmnie nad Nerem. W ciągu tygodnia obóz cygański został zlikwidowany. Nie ocalała ani jedna osoba.
Program uroczystości:
11 stycznia 2012
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Rezerwacja wejściówek pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
17.00 – wykład Gerharda Baumgartnera o Cyganach wywiezionych do Litzmannstadt Ghetto
Dr Gerhard Baumgartner - historyk, dziennikarz oraz lektor na Johanneum University w Graz (Austria). Międzynarodowy ekspert zajmujący się losami Cyganów (Roma i Sinti) podczas II wojny światowej. Lider projektu mającego na celu utworzenie bazy nazwisk austriackich ofiar Holokaustu wśród Roma i Sinti. Austriacki delegat Grupy Zadaniowej ds. Współpracy Międzynarodowej w Dziedzinie Edukacji, Pamięci i Badań o Holokauście. Laureat wielu nagród i odznaczeń.
WYKŁAD W JĘZYKU ANGIELSKIM. TŁUMACZENIE NA JĘZYK POLSKI BĘDZIE DOSTĘPNE W FORMIE PISEMNEJ.
18.00 – pokaz filmu „Obóz Cygański w Łodzi” reż. Jarosław Sztandera
19.00 – „Wędruję dalej, tylko bliżej gwiazd” – koncert skrzypka Mariusza Puta
Mariusz Aleksander Put urodził się w Krakowie w 1994 r. Pochodzi z romskiej rodziny, od kilku pokoleń osiadłej na terenie Polski, której korzenie wywodzą się jednak z Węgier. Jego talent muzyczny, pielęgnowany od najmłodszych lat, stanowi więc połączenie naturalnych uzdolnień i dziedzictwa kultury cygańskiej. Od 2008 roku nieprzerwanie uczy się pod opieką prof. Antoniego Cofalika, wybitnego specjalisty i pedagoga.
Mariusz Put koncertuje od dziewiątego roku życia – debiutował koncertem Vivaldiego a-moll w Filharmonii Krakowskiej. Na stałe współpracuje z Konfraternią Krakowskich Poetów. Mając 13 lat, w programie „Cudowne Dzieci” nagrał swoją pierwszą płytę przy współudziale Orkiestry Symfonicznej z Ukrainy.
12 stycznia 2012
11.00 – uroczystości rocznicowe w budynku Kuźni na terenie dawnego obozu Cygańskiego w łódzkim getcie, ul. Wojska Polskiego 84
12.00 – odsłonięcie tablicy upamiętniającej Cyganów zmarłych w łódzkim getcie i wywiezionych do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem, Cmentarz Żydowski, ul. Bracka 40
13 stycznia 2012
Stowarzyszenie Przyjaciół Starego Miasta w Łodzi, Rynek Starego Miasta 1.
18.00 – wykład „Likwidacja obozu cygańskiego w Litzmannstadt Ghetto”, prowadzenie Joanna Podolska. Wstęp wolny.
Kliknij aby dowiedzieć się więcej o historii Obozu Cygańskiego Litzmannstadt Ghetto.