13 września 2011 roku minęła 60 rocznica śmierci Artura Szyka, światowej sławy artysty grafika, ilustratora książek, scenografa i karykaturzysty. Artur Szyk urodził się w 1894 w Łodzi. Od 1921 mieszkał i tworzył głównie we Francji, a od 1937 w Wielkiej Brytanii. W 1940 osiedlił się w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 1948 otrzymał amerykańskie obywatelstwo. Większość jego prac dotyczyła współczesnych mu problemów politycznych i społecznych – w czasie II wojny światowej cały jego artystyczny wysiłek skupiał się na walce z państwami Osi i wspieraniu aliantów.Po wojnie równie silnie angażował się w powstanie państwa żydowskiego.
Zawsze jednak głównym celem było propagowanie idei tolerancji i godności człowieka. W swoich pracach Szyk stylistycznie nawiązywał do średniowiecznego malarstwa iluminacyjnego z całym upodobaniem do jego precyzji i drobiazgowości rysunku oraz jednopłaszczyznowej plamy barwnej. 45 kart Statutu Kaliskiego, jego najwybitniejszego dzieła powstało w latach 1926-1928. Miniatury Szyka ilustrują dzieje polsko-żydowskie począwszy od XIII wieku aż po udział Żydów w walkach niepodległościowych w powstaniach i Legionach Piłsudskiego. Artur Szyk zmarł w 1951 roku w New Kanaan w USA. W Łodzi na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Brackiej pochowany jest ojciec artysty Salomon Szyk. Przy jego grobie 13 września spotkali się wielbiciele twórczości Artura Szyka.
14 września 2011 roku, w ramach Festiwalu 4kultur została otwarta została wystawa "Artur Szyk - Człowiek Dialogu". Wystawę oglądać można do 16 października 2011 roku w Muzeum Miasta Łodzi, w Pałacu Poznańskich przy ul. Ogrodowej.