1. Miejsca // Pospaceruj po ulicy Piotrkowskiej. Patrząc w górę, nie zapomnij o podwórkach. W jednym z nich spotkasz kino "Polonia"

Budynek kina "Polonia" przy ulicy Piotrkowskiej 67 w Łodzi to jeden z wielu przykładów architektury secesyjnej, wzniesiony na początku XX wieku. Jego fasada jest
bogato zdobiona, z charakterystycznymi detalami rzeźbiarskimi. Za to ornamentalne rośliny nadają mu elegancki wygląd. Spośród innych budynków wyróżnia się dużymi, stylowymi oknami oraz balustradami, które podkreślają wertykalny charakter budynku. Wnętrza zachowały wiele oryginalnych elementów, takich jak zdobione sufity i klatki schodowe, co świadczy o wysokiej jakości wykonania. Polonia pełniła różne funkcje, a jej architektura odzwierciedla historyczny kontekst Łodzi jako ważnego ośrodka kulturalnego i przemysłowego. Budynek został zaprojektowany przez architekta Józefa Piusa Dziekońskiego. Mężczyzna znany był z łączenia stylu secesyjnego z elementami neoklasycznymi. Początkowo budynek pełnił funkcję luksusowego hotelu, przyciągając gości z różnych stron- nawet świata, w tym artystów i przemysłowców. W 1911 roku otwarto tu kino, które szybko zyskało popularność, stając się jednym z ważniejszych miejsc kulturalnych w Łodzi. Na przestrzeni lat budynek przeszedł różne etapy użytkowania, między innymi zmiany właścicieli i adaptacje przestrzeni. Po okresie zaniedbania w czasach PRL-u,
w ostatnich latach przeszedł gruntowną rewitalizację, przywracając mu dawny blask i funkcje kulturalne. Polonia to nie tylko kino, ale także ważny symbol łódzkiego dziedzictwa architektonicznego, będący częścią miejskiej tożsamości. W okresie międzywojennym kino Polonia było jednym z najbardziej popularnych miejsc w Łodzi, przyciągając tłumy widzów na premierowe pokazy.

Jeszcze w XXI wieku kino angażowało się w działania edukacyjne, organizując warsztaty filmowe i spotkania dla uczniów i studentów, specjalne seanse z udziałem gości, takich jak reżyserzy, aktorzy czy krytycy filmowi. Aktualnie niestety jest zamknięte, ale jego historię można poznać na poświęconej mu wystawie w narodowym Centrum kultury Filmowej w EC1.

 

Zdjęcia i tekst Amelia Słomczyńska

 

Podwórko kina "Polonia" Podwórko kina "Polonia"

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380