Jehuda Widawski urodził się 26 lipca w 1919 roku w Turku jako syn Abrama i Lei. Jego rodzice do 1930 r. prowadzili hurtownię galanterii w jego rodzinnym mieście. W 1929 r. przeprowadził się do Łodzi. 6 lat później ukończył Szkołę Powszechną. Następnie kontynuował naukę w wieczorowym gimnazjum przy ul. Cegielnianej 57 (obecnie Stefana Jaracza), którego nie ukończył. Założył przedsiębiorstwo handlujące tekstyliami przy Lipowej 43, jego firma dostarczała bieliznę i odzież dla wojska, a także dla prywatnych sklepów. Choć był nieletni udało mu się zdobyć pozwolenie na prowadzenie swojej firmy od Wojewody Łódzkiego. W latach 1935-1939 aktywnie udzielał się w rewizjonistycznej partii w Łodzi. Mieszkał przy Zachodniej 56.
W marcu 1940 r. trafił wraz z rodziną do getta. Mieszkał i pracował przy ul. Zielnej 13, gdzie miał pracownię wyrobu galanterii. Następnie przy ul. Młynarskiej otworzył zakład galanteryjny, w którym wyrabiano dla Niemców kołnierzyki do damskich sukienek. Podczas pobytu w getcie organizował nielegalnie ośrodki pracy iośrodki dokształcające dla małoletnich i dzieci. Szczególne znaczenie miała akcja "postarzania" dzieci w dokumentach Wydziału Meldunkowego i zatrudniania ich w celu ochronienia przed wywiezieniem do obozów. Jedną z takich grup zorganizował przy Żydowskiej 27, gdzie uczył je szyć. W sierpniu 1944 r. został przewieziony do Auschwitz, stamtąd trafił do fabryki metalowej FDMV we Friefdland pod Wałbrzychem. Po wojnie wrócił do Łodzi.
W latach 1945-1950 ponownie zamieszkał przy Lipowej 43 i prowadził swój firmę zajmującą się produkcją chust dla kobiet oraz wełnianych szali i tkanin. 31 stycznia 1950 wyemigrował do Izraela przez Włochy i port w Wenecji. Zamieszkał w Tel Awiwie i zajął się wyrobem tekstyliów. W 1955 r. postanowił zmienić branżę i założył hurtownię motoryzacyjną-motocykle i części zamienne do aut, początkowo niemieckich, a potem japońskich, którą prowadzi po dziś dzień. Udziela aktywnie w Instytucie Yad Vashem, a także jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Byłych Łodzian w Izraelu. Pomaga odrestaurować zniszczony cmentarz żydowski w Łodzi. Został członkiem Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense. Brał udział w odnawianiu synagogi i jesziwy w Lublinie. W autobiograficznej książce opisał swoje przeżycia związane z okresem Holocaustu. 29.08.2009 r. podczas obchodów 65 rocznicy likwidacji Litzmanstadt Getto został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także uhonorowany odznaką Za zasługi dla Miasta Łodzi. Kilka razy w roku przyjeżdża do Polski i odwiedza Łódź.
Kadish - Jehuda Widawski ( podczas obchodów 70 rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto - Cmentarz Żydowski w Łodzi)
Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.