W 1881 rodzina Anstadtów, właściciele pobliskiego browaru, rozpoczęła budowę wyjątkowego ogrodu miejskiego. Nazwa pochodzi od imienia żony Ludwika Andstadta - Heleny. Na 12 ha założono dwa stawy, przystań dla łódek, wodospady, ogród zoologiczny, aleje różane, fontanny, restaurację, mleczarnię, cukiernię, tor kolarski. Organizowano tu koncerty, wystawy rzemieślnicze, festyny. Chociaż wstęp do parku był płatny, wypadało bywać w ogrodach pana Ansdtadta.
Największą trakcją w parku był zwierzyniec, w którym można było podziwiać pawie, synogarlice, przepiórki, daniele, a nawet niedźwiedzie! W 1895 r. zorganizowano wystawę rzemieślniczo-przemysłową ze stu dwudziestoma prezentującymi się kupcami i rzemieślnikami, a w 1898 r. odbył się pierwszy na terenie Łodzi lot balonem. Pilot, Francuz Leroux, wzniósł się na wysokość 300 stóp, a następnie skoczył ze spadochronem. Wstęp do parku był płatny, z uciech w parku korzystała przede wszystkim łódzka klasa średnia, piękne panie i eleganccy panowie. Zenon Anstadt, który był bardzo zaangażowany w prace nad komunikacją miejską, doprowadził do tego, że trasa tramwaju prowadziła pod samą bramę wejściową do parku. W kolejnych latach powstawały następne linie tramwajowe z których kilka miało krańcówkę na Helenowie, m.in. słynna "zielona czwórka" z „Kwiatów polskich” Juliana Tuwima: Zieloną czwórką się dojedzie
Do zielonego Helenowa....
Czas świetności Helenowa nie trwał długo, już podczas I wojny światowej park został poważnie zdewastowany. Choć w okresie międzywojennym starano się przywrócić mu blask, niestety nigdy się nie udało. Po drugiej wojnie światowej park przeszedł na własność miasta, nadano mu nazwę 19 Stycznia. Aktualnie nosi nazwę parku Helenowskiego.
Park jest wpisany do rejsetru zabytków.
{phocagallery view=category|categoryid=84|limitstart=0|limitcount=0}
Zjęcia pochodzą z Archiwum Państwowego w Łodzi.
ZAPRASZAMY NA NOC ŚWIĘTOJAŃSKĄ W HELENOWIE Z TUWIMEM W TLE