Puzzle 500 elementów

There is no translation available.

Przejście przez Morze Czerwone, Łódź 1936.

Przejście przez morze było jednym z kluczowych wydarzeń wyjścia Izraelitów z Egiptu i jednym z najważniejszych fragmentów Starego Testamentu (Wj 14, 1-31), dlatego musiało znaleźć się w Hagadzie. Mojżesz wyprowadził Żydów z Egiptu i szli przez pustynię w kierunku Ziemi Obiecanej, czyli Kanaanu. Gdy jednak faraon wycofał swoją zgodę na opuszczenie przez nich Egiptu i wysłał za nimi wojsko, lud Izraela przeraził się. Wtedy Bóg obiecał Mojżeszowi, że „okaże swoją potęgę”. Nakazał Żydom iść w kierunku morza, a gdy byli nad brzegiem, Mojżesz podniósł laskę – symbol siły nadanej mu przez samego Boga – i rozdzielił morze. Izraelici przeszli przez środek morza po suchej ziemi, mając po obu stronach wodny mur. Za nimi podążyli Egipcjanie: faraon, jego rydwany i jeźdźcy. Gdy jednak Izraelici przeszli na drugi brzeg, Pan nakazał Mojżeszowi wyciągnąć rękę i wody się połączyły, zatapiając Egipcjan. Ten właśnie moment zilustrował Artur Szyk na rycinie.
Uwaga widza skupia się na przerażonych twarzach ludzi i koniach, których zalewają fale. Ale artysta pokazał swoją maestrię, doskonale odtwarzając elementy charakterystyczne dla egipskiej sztuki, w środku sceny dostrzegamy faraona.
Dopiero uważny widz dostrzeże w prawym górnym rogu postać Mojżesza z laską i mewę – symbol lądu. Hebrajski napis na dole ryciny przypomina, że w tradycji żydowskiej morze, przez które przechodzili, było nazywane Jam Suf, co oznacza morze trzcin lub morze sitowia. W tradycji chrześcijańskiej jest to Morze Czerwone.

 


 

4

 

 

Artur Szyk (1894-1951)
Urodzony w Łodzi ilustrator książek i karykaturzysta. Był artystą zaangażowanym społecznie, w swoich pracach komentował niesprawiedliwość i nierówności w różnych zakątkach świata. Jego najbardziej znane prace to iluminowane teksty i ilustracje do Statutu kaliskiego i Hagady, a także zbiory antyfaszystowskich karykatur tworzone w czasie II wojny światowej w Londynie i w Stanach Zjednoczonych, które przyniosły mu światową sławę.

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Dialogue Center. Co-financed by the National Center for Culture as part of the Culture on the Web program.

Opening hours

BUILDING OPENING HOURS 

Monday - Friday from 11 AM to 6 PM
Saturday - Sunday from 12.00 PM to 6 PM

Admission to the building and all exhibitions
is free.

During the opening hours you can visit current exhibitions.
The last entrance to the exhibitions takes place half an hour before the closing of the building.


 

OFFICE OPENING HOURS

Monday - Friday from 9 AM to 5 PM
Saturday - Sunday CLOSED

Calendar

Contact us!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

VAT ID PL7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

BANK ACCOUNT
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380