7. Ludzie // Usiądź na ławeczce Karskiego w Łodzi

There is no translation available.

Jan Karski (1914-2000)
Jan Karski urodził się w Łodzi w 1914r. w rodzinie katolickiej. Tak naprawdę nazywał się Jan Kozielewski, a Karski to jego pseudonim. Był najmłodszy z ośmiorga rodzeństwa. Ukończył prawo i dyplomację na Uniwersytecie Lwowskim oraz Wołyńską Szkołę Podchorążych Rezerwy. Przed wybuchem II wojny światowej rozpoczął karierę dyplomatyczną w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
Z powodu narastającej groźby niemieckiej agresji został zmobilizowany jako oficer Artylerii Konnej. Wziął udział w kampanii wrześniowej. Wzięty do sowieckiej niewoli- zdołał z niej zbiec. Po dotarciu do Warszawy włączył się w działalność konspiracyjną i został kurierem Polskiego Państwa Podziemnego. Obdarzony fotograficzną pamięcią oraz władający kilkoma językami wyruszył z misją po polskiego rządu na uchodźstwie we Francji i Wielkiej Brytanii, przewożąc tajne instrukcje i rozkazy. Przyczynił się również do budowy struktur Polskiego Państwa Podziemnego - największej konspiracyjnej organizacji polityczno – wojskowej.
Podczas trzeciej misi został aresztowany i torturowany przez Gestapo. Próbował popełnić samobójstwo, ale został odratowany. Polskie podziemie zorganizowało akcję odbicia Karskiego ze szpitala w Nowym Sączu. W jego ucieczce pomagało przeszło 20 osób . Po odzyskaniu sił nadal kontynuował działalność konspiracyjną.
W 1942r. otrzymał misję, aby na własne oczy zobaczyć jak Niemcy traktują Żydów i przekazał tą informację przedstawicielom rządu. Dwukrotnie został wprowadzony do warszawskiego getta. W przebraniu ukraińskiego żołnierza spędził kilka godzin w obozie przejściowym w Izbicy Lubelskiej, z którego Żydów transportowano do obozów zgłady. Widział tam nieludzko traktowanych, umierających z głodu i rozstrzeliwanych ludzi. Obrazy, które tam zobaczył,
będzie pamiętał do końca życia.
Jesienią 1942r. przedostaje się do Londynu i raportuje przed premierem i gen. Sikorskim o stanie i organizacyjnym Państwa Podziemnego. Przekazuje również informacje o eksterminacji Żydów. Swój raport prezentuje w Anglii także przed brytyjskim Ministrem Spraw Zagranicznych Anthony Edenem. W lipcu 1943r. Jan Karski spotkał się w Białym Domu z Franlinem Delano Roosveltem -Prezydentem Stanów Zjednoczonych. Niestety rozmowy nie przyniosły oczekiwanych
rezultatów w postaci działań militarnych lub politycznych mających obronić prześladowanych Żydów.
W sierpniu 1943r. Karski wraca do Wielkiej Brytanii i pracuje nad scenariuszem filmowym o polskim państwie podziemnym. Wobec fiaska planów filmowych publikuje swoje wspomnienia jako książkę pt. "Tajne Państwo". Wydawna w listopadzie 1944r. ksiazka okazuje się wielkim sukcesem - nakład liczy 400 tys. egzemplarzy.
Po wojnie Karski pozostaje w USA. Po ukończeniu studiów i uzyskaniu doktoratu na Uniwersytecie w Waszyngtonie przez 40 lat wykładał stosunki międzynarodowe i teorię komunizmu w Szkole Służby Zagranicznej. W 1954 r otrzymał amerykańskie obywatelstwo, a w 1965 r ożenił się z Polą Nireńską – polską Żydówką, wybitną tancerką i choreografką.
Żona Karskiego cierpiała na depresję i w roku 1992 popełniła samobójstwo. W 1995 roku z rąk Prezydenta Lecha Wałęsy Jan Karski otrzymał Order Orła Białego. Zmarł w Waszyngtonie 13 lipca 2000 r. Prezydent Barack Obama 29 maja w 20212 r odznaczył go pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności- najwyższym amerykańskim odznaczeniem cywilnym.

 

Najczęstszą formą upamiętnienia Emisariusza i jego misji z 1943 roku są tzw. ławeczki Karskiego - istnieje ich 7 na całym świecie (Waszyngton, Nowy Jork, Tel Awiw, Kielce, Warszawa, Kraków i Łódź). Ławka w rodzinnym mieście Jana Karskiego jest najdłuższa - ma prawie 3 metry długości i znajduje się w Parku Ocalałych.

 

Jakub Zellek                    

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Dialogue Center. Co-financed by the National Center for Culture as part of the Culture on the Web program.

Opening hours

BUILDING OPENING HOURS 

Monday - Friday from 11 AM to 6 PM
Saturday - Sunday from 12.00 PM to 6 PM

Admission to the building and all exhibitions
is free.

During the opening hours you can visit current exhibitions.
The last entrance to the exhibitions takes place half an hour before the closing of the building.


 

OFFICE OPENING HOURS

Monday - Friday from 9 AM to 5 PM
Saturday - Sunday CLOSED

Calendar

Contact us!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

VAT ID PL7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

BANK ACCOUNT
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380