Łódź Bagdadem jest bajecznym // Mapa 5 // Maryla Biedermann

There is no translation available.

PODSTAWOWE INFORMACJE:

Urodziła się 9 marca 1914r. w Łodzi, zmarła 24 stycznia 1945r. w swoim rodzinnym mieście. Pochodziła z rodziny o korzeniach niemieckich, była córką Bruna Biedermanna - Łódzkiego fabrykanta, właściciela zakładów „R. Biedermann” i żołnierza wojska polskiego. Miała siostrę Adalisę Klarę.

SZCZEGÓŁY - ŻYCIORYS:

Maryla 1Po ukończeniu gimnazjum Z. Pętkowskiej i W. Macińskiej przy ul. Wólczańskiej, kontynuowała swoją edukację w szkołach dziewczęcych w Wielkiej Brytanii i w Wiedniu. Była członkinią Łódzkiego Klubu Jazdy Konnej, służyła w harcerstwie i uczestniczyła w Przysposobieniu Obronnym Kobiet.

Po wybuchu II wojny światowej brała udział w akcjach pomocy mieszkańcom Łodzi oraz rannym żołnierzom. Działała w Komitecie Pomocy Polskim Więźniom Radogoszcza w 1939, gdzie pomagała ukrywającym się polskim żołnierzom. Dostarczała im cywilne ubrania, dawała zaświadczenia potwierdzające, że są pracownikami fabryki jej ojca. Tam też poznała Alfreda Keiserbrechta – jej przyszłego męża. Razem z nim działała w ruchu podziemnym w Służbie Zwycięstwu Polski,  Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej.

W lipcu 1940, Bruno Biedermann podpisał volkslistę, aby chronić rodzinę i ratować fabrykę. Maryla jednak była temu przeciwna, dlatego wyjechała z Łodzi razem z Alfredem, do Kamińska, gdzie zatrzymała się u przyjaciółki. Wyrobiła tam fałszywe dokumenty, w których zaistniała jako „Katarzyna Borowska z Łucka”. Następnie przeniosła się do Radomia by pracować jako maszynistka. Wyszła potajemnie za mąż za Alfreda w 1941, zmieniła wtedy wyznanie z ewangelickiego na rzymskokatolickie. 

W Radomiu razem brali udział w Akcji N, uczestnicząc w tłumaczeniu i tworzeniu ulotek o charakterze antyhitlerowskim, przeznaczonych dla Niemców. 12 kwietnia 1942 aresztowano ją wraz z mężem, w związku z podejrzeniami o zaangażowanie w działalność ruchu oporu. W radomskim więzieniu byli torturowani, a Niemcy ustalili ich prawdziwe nazwiska. Po ośmiu miesiącach przeniesiono ich do więzienia na Pawiaku w Warszawie. Dowództwo AK wydało wtedy zgodę na podpisanie przez nich volkslisty. Po tym odwieziono ich do więzienia w Łodzi, gdzie następnie zostali zwolnieni. Po wyjściu z aresztu, za namową rodziny, Maryla wzięła oficjalny ślub cywilny z Keiserbrechtem.

Marylę Biedermann aresztowano ponownie 27 września 1943. W więzieniu w Łodzi ponownie poddawano ją okrutnym torturom w celu wyjawienia informacji nt. konspiracji. Mimo to, kobieta nikogo nie wydała.

17 stycznia 1945 doszło to ewakuacji więźniarek (związanej ze zbliżającą się do Łodzi Armią Czerwoną), w trakcie której Biedermann uciekła w okolice Pabianic. Po pobycie w więzieniu zachorowała na gruźlicę.

Rodzina Biedermannów w związku z wkroczeniem Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego do Łodzi została zmuszona do opuszczenia pałacu w ciągu kilku godzin. Za familią wstawiają się jednak robotnicy fabryczni, dzięki czemu czas na wyprowadzkę został wydłużony o jeden dzień.

24 stycznia 1945 roku Maryla Biedermann została zastrzelona razem z matką, przez swojego ojca, który następnie popełnił samobójstwo. Podobno przed śmiercią kobiety zażyły środki nasenne. Armia Czerwona, chcąc zatuszować sprawę śmierci rodziny, pochowała ją w ogrodzie obok ich pałacu. W 1977r. odprawiono im uroczysty pogrzeb, spoczęli w rodzinnym grobie na cmentarzu przy ul. Ogrodowej.

 

Autorki: Nina Dąbrowska, Jaśmina Kaszyk  XIII LO

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Dialogue Center. Co-financed by the National Center for Culture as part of the Culture on the Web program.

Opening hours

BUILDING OPENING HOURS 

Monday - Friday from 11 AM to 6 PM
Saturday - Sunday from 12.00 PM to 6 PM

Admission to the building and all exhibitions
is free.

During the opening hours you can visit current exhibitions.
The last entrance to the exhibitions takes place half an hour before the closing of the building.


 

OFFICE OPENING HOURS

Monday - Friday from 9 AM to 5 PM
Saturday - Sunday CLOSED

Calendar

Contact us!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

VAT ID PL7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

BANK ACCOUNT
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380