Łódź Bagdadem jest bajecznym // Mapa 5 // Leon Niemczyk

There is no translation available.

NiemUrodził się w Warszawie 15 grudnia 1923 r., gdzie mieszkał do czasu II wojny światowej wraz z rodzicami i rodzeństwem.

Miał 16 lat gdy wybuchła II wojna światowa. Maturę zdawał na tajnych kompletach. W wieku 19 lat wstąpił do podchorążówki Armii Krajowej. Zimą 1943 był ścigany przez gestapo, uratował się skokiem z okna i ucieczką z miasta. Od tego momentu, aż do końca wojny żył dzięki fałszywym papierom wystawionym na nazwisko Jerzy Królikowski. Przed powstaniem warszawskim wrócił do stolicy. W dniu wybuchu powstania nie dotarł do swojego oddziału. Trafił do jednostek "słoni", które przenosiły tunelami do śródmieścia broń i jedzenie.

Po upadku powstania trafił do niewoli i został wywieziony na roboty na teren III Rzeszy, gdzie pracował jako technik drogowy i budowniczy torów kolejowych. Po wkroczeniu aliantów do Niemiec zgłosił się do armii amerykańskiej i służył w 444. batalionie przeciwlotniczym 97. Dywizji Piechoty 3. Armii dowodzonej przez gen. George’a Pattona we Włoszech. Znał biegle język niemiecki i angielski.

Po wojnie wrócił z Włoch do Polski, by odnaleźć matkę, która zamieszkała we Wrocławiu. W 1947 został zatrzymany na granicy polsko-czechosłowackiej i aresztowany w Cieszynie, następnie trafił m.in. do więzienia w Warszawie gdzie odsiedział pół roku. Po wyjściu na wolność zatrudnił się w Stoczni Gdańskiej.

Miał zamiar uciec na statku, ale trafił do działającego tam teatru. Od tej pory rano pracował, a po południu chodził do studia. Niedługo później zwolnił się ze stoczni i zaangażował w Teatrze Wybrzeże. W 1952 r. zdał aktorski egzamin eksternistyczny a rok później w wieku 30 lat zadebiutował w "Celulozie" Jerzego Kawalerowicza. Wówczas przeprowadził się do Łodzi, gdzie pozostał do końca życia.

Przełomem w jego karierze był udział w filmie Nóż w wodzie – Romana Polańskiego w 1961 r. Zaczął otrzymywać propozycje ról zagranicznych. Zagrał w blisko 400 polskich produkcjach i 150 zagranicznych, głównie niemieckich.

W latach 1953–1979 występował w Teatrze Powszechnym w Łodzi, ostatecznie porzucił teatr na rzecz filmu. Najbardziej znane role w Polsce zagrał w "Bazie ludzi umarłych", "Krzyżakach", "Stawce większej niż życie", „Akademii Pana Kleksa”, „ W labiryncie", "Miodowych latach", "Złotopolskich" czy „Ranczu”. Do każdej roli przygotowywał się niezwykle starannie. Bez względu czy była to rola główna, czy epizodyczna.

Prywatnie L. Niemczyk znany był z burzliwego życia. Przyznawał się do sześciu żon. Uwielbiał też samochody i dobre alkohole. Był kibicem Łódzkiego Klubu Sportowego. W 1998 została odsłonięta jego gwiazda w Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. Otrzymał też Honorową odznakę Miasta Łodzi.  Imię Leona Niemczyka nosi łódzki skwer przy "Filmówce". Żył skromnie, w dwupokojowym mieszkaniu na ulicy Staszica na łódzkich Bałutach.

Zmarł 26 listopada 2006 r. na raka płuc w wieku 83 lat. Spoczywa na łódzkim Starym Cmentarzu przy ulicy Ogrodowej.

Autorzy: Filip Jażdżyński i Marcel Sierny XIII LO

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Dialogue Center. Co-financed by the National Center for Culture as part of the Culture on the Web program.

Opening hours

BUILDING OPENING HOURS 

Monday - Friday from 11 AM to 6 PM
Saturday - Sunday from 12.00 PM to 6 PM

Admission to the building and all exhibitions
is free.

During the opening hours you can visit current exhibitions.
The last entrance to the exhibitions takes place half an hour before the closing of the building.


 

OFFICE OPENING HOURS

Monday - Friday from 9 AM to 5 PM
Saturday - Sunday CLOSED

Calendar

Contact us!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

VAT ID PL7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

BANK ACCOUNT
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380