Łódź Bagdadem jest bajecznym // Mapa 5 // Jan Karski

There is no translation available.

KAr 1Jan Karski, a właściwie Jan Romuald Kozielewski, posiadający pseudonim – Witold, urodził się 24 kwietnia 1914r., a zmarł 13 lipca 2000r. przeżywszy 86 lat. Potrafił posługiwać się kilkoma językami, był kurierem i emisariuszem polskiego rządu na uchodźstwie. Znany był także z posiadania doskonałej, fotograficznej pamięci.

Karski należał do PPP – Polskiego Państwa Podziemnego – tajnych struktur państwa polskiego w czasie II wojny światowej, które podlegały Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej, znajdującemu się na uchodźstwie. PPP było jedną z największych w Europie organizacji konspiracyjnych.

         Zadaniem Jana Karskiego jako kuriera, było przewożenie do rządu polskiego znajdującego się we Francji lub Wielkiej Brytanii, tajnych raportów oraz instrukcji z okupowanej wtedy Polski. Wśród przekazywanych ustnie informacji oraz postulatów stronnictw politycznych w kraju dla przedstawicieli polskich znajdujących się na emigracji znajdowały się np. informacje dotyczące aktualnej sytuacji Żydów w czasie trwania II wojny światowej.

          Kiedy w 1942r. Jan Karski dostał się do getta warszawskiego, spotkał się tam z Leonem Feinerem (we własnym akcie urodzenia posiadał imię – Wacław Wendyński) oraz z Menachem Kirszenbaumem. Leon Feiner był reprezentantem Żydowskiego Komitetu Narodowego oraz socjalistycznej partii politycznej BUND, natomiast Menach Kirszenbaum był działaczem syjonistycznym oraz członkiem Żydowskiej Samopomocy Społecznej w getcie.

Zarówno Leon jak i Menach pomogli Karskiemu zobrazować tragizm sytuacji żydowskiej.

         „Niech żaden przedstawiciel w Lidze Narodów nie śmie tłumaczyć, że nie wiedział co tu się dzieje! Rzeczywista pomoc Żydom może nadejść tylko z zewnątrz!” – słowa te ułyszał Karski podczas wizyty w getcie warszawskim i cytował je po latach. Twierdził, że to właśnie je, miał przekazać „wolnemu światu”.

          Po zobaczeniu getta warszawskiego, dzięki żydowskiemu podziemiu, Jan Karski dostał się do getta tranzytowego znajdującego się w Izbicy Lubelskiej. Było to miejsce, z którego Żydzi wywożeni byli do obozów zagłady w Bełżcu oraz Sobiborze.

         W ramach działalności kurierskiej wiadomości na temat tego, co zobaczył i usłyszał, razem z otrzymanymi przez niego dokumentami w getcie, przekazał polskiemu rządowi, który wtedy przebywał na emigracji w Londynie.

         Zadaniem Jana Karskiego jako kuriera i emisariusza było nie tylko przekazywanie informacji rządowi polskiemu lecz także przekazywanie informacji na temat okupowanej Polski zachodnim sojusznikom. Do takich informacji należały między innymi działalność PPP oraz sprawy polityczne związane z radziecką okupacją kraju polskiego.

         Pomimo tego, że Karski oraz wielu innych kurierów szerzyli wiedzę dotyczącą tragicznej sytuacji Żydów, nikt się tym nie przejmował oraz nic z tym nie robił. W wyniku braku odzewu na tragiczny los Żydów, Szmul Zygielbojm – przedstawiciel BUNDU w Radzie Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie, popełnił samobójstwo.

         Jan Karski napisał książkę, której tytuł brzmiał „Story of a Secret State” – Tajne państwo. Premiera jej odbyła się w 1944r. Karski opisał w niej przeżycia wojenne m.in. – wspomnienie wizyty w getcie warszawskim oraz pobyt w Izbicy Lubelskiej. Pierwsze wydanie książki Karskiego można zobaczyć w warszawskim Muzeum Polin.

     Oprócz działalności kurierskiej, Karski był także prawnikiem, historykiem, politologiem, dyplomatą oraz profesorem nauk politycznych.

Michalina Lewandowska, Nadia Zawadzka  -  XIII LO

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Dialogue Center. Co-financed by the National Center for Culture as part of the Culture on the Web program.

Opening hours

BUILDING OPENING HOURS 

Monday - Friday from 11 AM to 6 PM
Saturday - Sunday from 12.00 PM to 6 PM

Admission to the building and all exhibitions
is free.

During the opening hours you can visit current exhibitions.
The last entrance to the exhibitions takes place half an hour before the closing of the building.


 

OFFICE OPENING HOURS

Monday - Friday from 9 AM to 5 PM
Saturday - Sunday CLOSED

Calendar

Contact us!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

VAT ID PL7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

BANK ACCOUNT
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380