Łódź Bagdadem jest bajecznym // Mapa 2 // Zakłady Monopolu Wódczanego - Monopolis

There is no translation available.

Monopol 1Budowę tego monumentalnego budynku fabrycznego rozpoczęto w 1897 r. według projektów wybitnego architekta Franciszka Chełmińskiego. W 1897 r. rosyjskie Ministerstwo Skarbu na kupionych od łódzkiego magistratu działkach postanowiło wybudować zakład wyrobu wódek. W przeciągu kilku lat powstał ogromny kompleks fabryczny, składający się z kilku budynków o różnych funkcjach. Monopol Wódczany na stałe wpisał się w przemysłową historię Łodzi – jego dominująca wielkość jest niemal porównywalna z imperium łódzkich potentatów włókienniczych, takich jak Karol Scheibler czy Izrael Poznański. W okresie I wojny światowej fabryka przeszła pod zarząd magistratu, który do produkcji dołączył wyroby tytoniowe, jak również w części budynków utworzył szkołę, przytułek, prosektorium. W 1920 r. fabryka przeszła na rzecz Skarbu Państwa, zaś w 1927 r. produkcję wyrobów tytoniowych przeniesiono na ul. Kopernika. W 1927 r. w budynkach utworzono Państwową Wytwórnię Wódek nr 14 podlegającą Dyrekcji Monopolu Spirytusowego w Warszawie (wydarzenie to upamiętnia dużych rozmiarów kamień znajdujący się na terenie dawnej fabryki). W okresie II wojny światowej produkcja alkoholu została zmniejszona, zaś w części kompleksu fabrycznego niemieccy okupanci utworzyli magazyny z żywnością.

 

Monopol 2Jak na warunki łódzkie historia zakładu nie była zbyt burzliwa. Monopol był prawie zawsze pod kontrolą skarbca lub urzędu miasta, produkującego i rozlewającego wódkę czystą, spirytusy i denaturat. Produkcja wódek smakowych była specjalnością tych zakładów. W latach 70-tych XX wieku Łódź posiadała najnowocześniejsze laboratorium i 5 linii produkcyjnych do produkcji alkoholi smakowych w Polsce. Marki związane z łódzkim Polmosem – taka nazwa była używana w czasach PRL-u, to m.in. President, Deli, Columbus i Regnum. Sukces odniosły wódki smakowe i kolorowe: Klubowa, Żołądkówka, Pieprzówka, Leśna i Miodowa.

Ostatnia butelka została wyprodukowana w 2007 roku, co było początkiem zmian w kompleksie fabrycznym. Fabrykę nabył prywatny inwestor Virako, który przekształcił dawny Monopol Wódczany w centrum biurowe, rozrywkowe i kulturalne o nazwie Monopolis. Obecnie Monopolis w niezwykły sposób łączy różne dziedziny działalności. Goście bez trudu znajdą restauracje serwujące dania kuchni włoskiej, japońskiej czy śródziemnomorskiej czy kawiarnie serwujące świeże pieczywo, najwyższej jakości desery i aromatyczne kawy. Dla miłośników teatru i sztuki Monopolis może zaproponować wyjątkowe obrazy, rzeźby, fotografie i plakaty w ARTgalerii. Łodzianie mogą również odwiedzić Monopolis Scena, gdzie odgrywane są spektakle teatralne.

Monopol 3

 

Autorzy: Natalia Kosim, Natalia Klimkiewicz, Michał Kot XIII LO

 

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Dialogue Center. Co-financed by the National Center for Culture as part of the Culture on the Web program.

Opening hours

BUILDING OPENING HOURS 

Monday - Friday from 11 AM to 6 PM
Saturday - Sunday from 12.00 PM to 6 PM

Admission to the building and all exhibitions
is free.

During the opening hours you can visit current exhibitions.
The last entrance to the exhibitions takes place half an hour before the closing of the building.


 

OFFICE OPENING HOURS

Monday - Friday from 9 AM to 5 PM
Saturday - Sunday CLOSED

Calendar

Contact us!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

VAT ID PL7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

BANK ACCOUNT
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380