W związku z obchodami 600-lecia Łodzi w 2023 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi przygotowało projekt promujący produkcje filmowe, których akcja dzieje się w Łodzi oraz filmów dokumentalnych opowiadających o życiu łodzian. Mecenasem projektu jest Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.
Prezentowany w ramach cyklu comiesięcznych spotkań repertuar ma charakter niekomercyjny, międzypokoleniowy: skierowany jest w szczególności do młodzieży szkół średnich oraz słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, edukuje o historii Łodzi, a także popularyzuje osiągnięcia z zakresu polskiej kinematografii. Projekt łączy pokazy filmowe z towarzyszącymi im spotkaniami z filmoznawcami, literaturoznawcami i innymi przedstawicielami świata kultury i nauki.
W ramach projektu planujemy comiesięczne pokazy filmów, które kręcono w Łodzi, m.in. „Ziemia Obiecana” (Andrzej Wajda 1974), „Ida” (Paweł Pawlikowski 2013) , „Był Jazz” (Feliks Falk 1981), „Ucieczka z kina Wolność” (Wojciech Marczewski 1990), filmów dokumentalnych z zasobów Wytwórni Filmów Oświatowych oraz etiud Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Za nami pierwszy pokaz "Ziemi obiecanej", zapraszamy na kolejne wydarzenia, które odbędą się 28.03, 25.04, 30.05, 20.06.
28 marca (wtorek) o g. 11 pokażemy film "Ucieczka z kina Wolność" Wojciecha Marczewskiego (1990 r.). Przed projekcją na temat filmu, cenzury w PRL oraz nieistniejących już w Łodzi kin porozmawiamy z Krzysztofem Olkuszem - współautorem "Przewodnika po filmowej Łodzi" (wyd. Łódź 2021).
Pokazy są bezpłatne, dla grup zorganizowanych, obowiązują zapisy pod adresem k.krauze@centrumdialogu.com
|