Podcast „600 minut o Łodzi"

There is no translation available.

Zapraszamy do fascynującej podróży po historii Łodzi. Delektujcie się 16 odcinkami najnowszego podcastu pt. 600 minut o Łodzi", opowiadającymi o „kamieniach milowych” w dziejach naszego miasta. Odnicki czytane są przez uczennice i uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi. Odcinki zrealizowało Studenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej.
Życzymy zasłuchania!

stopka logasie 600minut

W 2023 roku przypadają dwie ważne dla Łodzi rocznice: 600-lecie nadania Łodzi praw miejskich oraz 200-lecie sprowadzenia do Łodzi pierwszych sukienników i tkaczy.
Chcemy uczcić te wydarzenia stworzeniem podcastów wspólnie ze osobami specjalizującymi się w historii naszego miasta oraz młodzieżą licealną. Dodatkową gratką jest fakt, że w trakcie odcinków, odczytywane są pasujące tematycznie fragmenty książek opisujące Łódź: „Drzewo życia” Chavy Rosenfarb (patronka 2023 roku w Łodzi), „Bracia Aszkenazy” Israela Singera, „Ciotka Ester”Ariego Aksztajna, „Ziemia Obiecana” Władysława Reymonta. 

Na podcast "600 minut o Łodzi składają się następujące odcinki:

1. „Gdzie będzie ulica Piotrkowska?”
Którego dnia tygodnia powstała ulica Piotrkowska? Czy ucierpiała w trakcie wielkiego wybuchu? Czy wszechświat zaczyna się, czy kończy na ulicy Piotrkowskiej? Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Na kilka odpowiedzi istnieją i przedstawie je Sztandor Hanna z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.



2. „Pierwsza maszyna parowa w Królestwie Polskim”
Nie od dzisiaj wiadomo, że najdłuższe i najlepsze rozważania egzystencjalne zachodzą pod prysznicem. Piekielnie gorąca woda inspirowała nie tylko filozofów. Na jej mokrych barkach wygodnie usadowiła się także rewolucja przemysłowa. A jak do tego doszło? Nie wiem. Wie za to Natalia Boruń z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.



3. „Kolej łódzka”
Tunele średnicowe, mniej (czy tam) więcej godzinka jazdy do Warszawy. Rozmowy o kolei w Łodzi potrafią rozgrzać do czerwności. I to już od dawna. W podróż ku początkom kolejarstwa w Łodzi zabierze nas Zofia Rodak z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.



4. „Transport szynowy w Łodzi"
O początach tranwaj... tramwna ... tarmnwna O łódzkich transporcie szynowym, jego unikalności, niepowtarzalności i rzec by można łódzkim rozmachu opowiada Filip Skowroński z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.



5. „Łódzki Luwr przy ul. Ogrodowej” 
Własne M2 bez kredytu to marzenie nie jednego Polaka. Łódzcy fabrykanci patrzyli jednak trochę inaczej na kwestie mieszkaniowe. Więcej o tym opowiada Roksana Banaszczak z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.



6. „Rewolucja 1905 roku”
Początek XX wieku wstrząsnął carską Rosją. Swój udział w tych wydarzeniach miała Łódź i mieszkający w niej robotnicy. Między innymi o tym dlaczego w Łodzi znalazła się ulica Rewolucji 1905 roku opowiada uczeń VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi: Piotr Gacki.




7. „Lokalna wojna futbolowa"
Fenomen piłki nożnej wydaje się (zwłaszcza w Polsce) niewytłumaczalny. To przecież prosta gra: 22 osoby biegają za piłką przez 90 minut, a na końcu wygrywają Niemcy. Jak i kiedy gorączka piłkarska opanowała łodzian oraz jak wyglądały historię klubów piłkarskich w Łodzi opowie Wiktoria Nowińska z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.



8. „Bitwa Łódzka”
Jesienią 1914 roku w okolicach Łodzi doszło do największej bitwy manwerowej I wojny światowej. O tym jak walki w okoliach miasta wpłynęły na Łódź i losy zmagań wojsk carskich z niemieckimi i austro-węgierskimi opowiada Hanna Ceterowska z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.



9. „Połączenie zakładów Scheiblera i Grohmana

Ja nie mam nic, ty nie masz nic, on nie ma nic - zaśmiał się głośno. - To razem właśnie mamy tyle, w sam raz tyle, żeby założyć wielką fabrykę. Cóż stracimy? Zarobić zawsze można. A co będzie, jeśli właściciele jednych z największych łódzkich zakładów połączą siły? Wie to Filip Skowroński z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.



10. „Łódź w czasie II wojny światowej”
Wojska niemieckie wkroczyły do Łodzi 9 września 1939 roku... a co było dalej? O historii Łodzi pod okupacją niemiecką opowiada A Roksana Banaszczak z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.



11. „Piekło na ziemii obiecanej”
Wiosną 1940 roku w północnej części Łodzi Niemcy stworzyli getto. O jego historii opowiada Dion Krawczuk z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.



12. „Nie tylko getto. Obozy przymusowe w Łodzi”
W czasie II wojny światowej na terenie Łodzi powstał szereg obozów przymusowych: obozy dla Polaków wysiedlanych z Kraju Warty, obóz dla Roma i Sinti i obóz dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej. Po wojnie natomiast na pobliskiej Sikawie utworzono obóz dla ludności niemieckiej. O losach ludzi w nich więzionych opowiada Alicja Ciołkowska z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.



13. „Rosną Bałuty – siostra Warszawy i Nowej Huty”
II wojna światowa wywróciła porządek rzeczy w całej Europie Środkowej. Jak w tych zmianach odnalazła się Łódź? Czy robotnicze miasto stało się wizytówką robotniczego państwa? Historię Łodzi po 1945 roku opowiada opowiada Wiktoria Papiernik z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.



14. „Czasem dobrze mieć wyższe wykształcenie”
Wjeżdżających do Łodzi witają dzisiaj dumnie tablice nazywające ją miastem akademickim. Kiedy zaczął się romans miasta z wyższym wykształceniem? Kolejny front porównań Łodzi i Manchesteru otwiera Wiktoria Papiernik z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.



15. „Nie tylko Perecowicze”
O losach i trudach społeczności żydowskiej w Polsce po 1945 roku opowiada Hanna Ceterowska z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.



16. „Łódź jest włókniarką!”
W ostatnim odcinku podcastu opowiadamy o łódzkich robotnicach i robotnikach w PRL. Jak wyglądały strajki w Łodzi? Czy odnosiły sukcesy? O blaskach i cieniach PRL w Łodzi opowiada Dion Krawczuk z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.


Odcinki będą dostępne na kanale Youtube Centrum Dialogu i w serwisie SPOTIFY.


mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Dialogue Center. Co-financed by the National Center for Culture as part of the Culture on the Web program.

Opening hours

BUILDING OPENING HOURS 

Monday - Friday from 11 AM to 6 PM
Saturday - Sunday from 12.00 PM to 6 PM

Admission to the building and all exhibitions
is free.

During the opening hours you can visit current exhibitions.
The last entrance to the exhibitions takes place half an hour before the closing of the building.


 

OFFICE OPENING HOURS

Monday - Friday from 9 AM to 5 PM
Saturday - Sunday CLOSED

Calendar

Contact us!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

VAT ID PL7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

BANK ACCOUNT
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380