Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
  • EN

PROGRAM

Grynfeld Eliezer

100 2298Eliezer Grynfeld urodził się 18 października 1923 r. w Łodzi. Mieszkał przy ulicy Nowomiejskiej 4. Ukończył szkołę powszechną i gimnazjum popołudniowe. W czasie przedpołudnia pracował w sklepie obuwniczym, papierniczym, a następnie w fabryce. W kwietniu 1940 r. został wraz z rodziną zamknięty w getcie. Pracował tam w kilku zawodach: jako listonosz, urzędnik w szpitalu, a następnie przez 2 lata w administracji getta jako urzędnik u Jakubowicza, pomocnika Chaima Mordechaja Rumkowskiego.

 

Podczas pobytu w getcie Eliezer przez cały czas prowadził pamiętnik, który zginął po przewiezieniu go w październiku 1944 r. do obozu Sachsenhausen-Oranienburg. Nie trafił do Auschwitz, gdyż wraz z grupą innych Żydów został wyznaczony do porządkowania getta po wyjeździe ostatniego transportu w sierpniu 1944 r. Otrzymał numer obozowy 107846. W marcu 1945 r. szedł wraz z innym więźniami obozu w tzw. Marszu śmierci, przeżył dzięki temu, iż udało mu się z niego uciec. Wrócił do Łodzi w marcu 1945 r.  W marcu 1946 r. wyjechał do Niemiec z zamiarem dotarcia do Izraela przez obóz UNRRA w Leipheim, jednak na skutek choroby w październiku wrócił do rodzinnego miasta. Kontynuował naukę w szkole ORT, gdzie ucząc się garbarstwa i kaletnictwa uzyskał uprawnienia mistrzowskie. Wraz ze znajomym założył warsztat kaletniczy. W październiku 1956 r. dotarł do Izraela. Rok później Eliezer otrzymał pracę w przemyśle zbrojeniowym. Pracował tam do emerytury, przez cały ten okres podnosił swoje kwalifikacje. Potem zajął się działalnością społeczną, zaczął udzielać się m. in. w Instytucie Yad Vashem. Przyczynił się do wydania wierszy Abramka   Koplowicza. Jest honorowym obywatelem w miejscowości Holon. Został członkiem zarządu Stowarzyszenia Łódzkich Żydów w Izraelu i Towarzystwa Przyjaźni Izraelsko-Polskiej.
Jego żoną została Rachel, z którą odwiedził Łódź podczas obchodów 60 i 65 rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. Z tego związku ma dwoje dzieci. Wraz z żoną jest autorem autobiograficznej książki "Gwizd życia". W Parku Ocalałych w Łodzi ma swoje drzewko. Eliezer w 2008 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Eliezer_Grynfeld

© 2019. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.