Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
  • EN

Kozienicki Chaim

Chaim Kozienicki urodził się 16 czerwca 1928 r. w Łodzi jako syn Shaloma i Chaji - Sary. Mieszkał przy ul. Kilińskiego 75.
W marcu 1940 r. został wraz z rodziną wysiedlony do getta. Zamieszkał wraz z najbliższymi przy ul. Drukarskiej 30. Zaangażował się w działalność w syjonistycznym ruchu młodzieżowym „Hanoar Hazioni”. Pracował  w fabryce przy ul. Łagiewnickiej, w której zajmował się produkcją plecaków dla armii niemieckiej, następnie zajął się stolarstwem.

W sierpniu 1944 r. został przewieziony do Auschwitz, a potem do Stutthofu. Kilka tygodni później trafił do Stolp. W lutym 1945 r. został wraz z innymi więźniami wywieziony do Burggraben.
W maju 1945r. Chaim został hospitalizowany z powodu bardzo niskiej wagi i gruźlicy. Trzy miesiące później dzięki pomocy Czerwonego Krzyża pojechał do Szwecji, gdzie został przez następne dwa lata. Wiosną 1947 r. przedostał się nielegalnie na statku Chaim Arlozorov do wybrzeży Izraela. W czasie walk z Brytyjczykami został ranny i osadzony w obozie w Atlit, z którego uciekł. Następnie wstąpił do kibucu Ramat Hasharon. W 1948 r. przyłączył się  do IDF i walczył w izraelskiej wojnie o niepodległość. Zamieszkał w Givataim.
Jego żoną była  Esther Zalcberg, z tego związku urodziło się dwoje dzieci: syn Sami (ur. 1954) i córka Orly (ur. 1959).
Źródła:
http://www.sztetl.org.pl/pl/article/lodz/16,relacje-wspomnienia/13736,chaim-kozienicki-born-16-6-1928-about-his-parents-about-live-in-lodz-before-and-during-ww2-about-his-fate-during-war-in-auschwitz-stutthoff-and-stolp-camp-and-about-his-way-to-israel/?action=viewtable;
http://www.stutthof.pl/node/129;

© 2019. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.