Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
  • EN

Bergman Zwi

Tablica w Parku Ocalałych Zwi (Henryk) Bergman urodził się 10 sierpnia 1922 r. w Zduńskiej Woli jako syn Beniamina i Frymety. Ojciec był gospodarzem fabrycznym w firmie Gentelman, matka zajmowała się sprzedażą butów. Mieszkał wraz z rodziną w Łodzi przy ul. Ciesielskiej 17. Zvi uczęszczał do szkoły powszechnej przy ul. Rybnej, następnie przy Zgierskiej, ukończył w 1939 r. szkołę przemysłową przy ul. Pomorskiej 48 zdobywając tytuł technika włókiennictwa. Po zakończeniu nauki rozpoczął pracę w fabryce krawatów przy ul. Narutowicza, gdzie praktykował do czasu wybuchu wojny.

phoca thumb l img 0154Po wybuchu wojny został wysiedlony do getta, jednak w dalszym ciągu miejscem zamieszkania pozostało mieszkanie przy Ciesielskiej. W getcie podjął pracę w biurze ewidencji. Działał w organizacji syjonistycznej, po pewnym czasie stał się członkiem jej zarządu. Jego zadaniem było wychowywanie młodszych i dodawanie im otuchy do przetrwania ciężkich czasów.
W czasiCwi Bergman i Jehuda Widawski e likwidacji getta został wywieziony w sierpniu 1944 r.  w jednym z ostatnich transportów do innego obozu, gdzie pracował w fabryce Brunszwajgu. Został ocalony 2 maja 1945 r. w stanie ciężkiego wyniszczenia organizmu. Po powrocie do zdrowia powrócił do Łodzi szukając swoich krewnych. Ojciec zmarł w getcie, matka i siostra, zostały zamordowane w Auschwitz. Zvi mieszkał krótki okres czasu w Kibicu na Zachodniej 20, potem przebywał w Niemczech, a także na Cyprze. Swą podróż zakończył w Palestynie (Erec Israel), gdzie dotarł w lutym 1948. Pracował jako księgowy. Jego żoną została Juta z domu Szmirgeld, z tego związku urodziły się dzieci Ruti i Beni. Obecnie jest przewodniczącym  Związku Byłych Mieszkańców Łodzi w Izraelu.
Źródła:
Podolska J. Juta i Cwi, Gazeta Łódzka z 20.08.2009 r.;
Informacje Henryka Bergmana.

© 2019. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.